Klatka dla papugi – kilka porad przed zakupem

0
1130

Klatka to kluczowy element wyposażenia, w który musisz się zaopatrzyć, jeśli planujesz rozpocząć hodowlę papużki. Klatki dla papug tworzą bardzo rozbudowaną kategorię, na którą składają się produkty rozmaitych kształtów, rozmiarów oraz wyposażone w różnego typu udogodnienia i usprawnienia. Na klatce nie należy oszczędzać za wszelką miarę, gdyż możesz narazić się na zakup klatki słabej jakości, która szybko ulegnie odkształceniu. Poniżej podpowiemy więcej w tym temacie – dowiesz się jakie typy klatek dla papug znajdziesz w sklepach oraz na jaki rodzaj klatki warto się zdecydować.

Najważniejsze elementy w klatkach dla papug

Dobrej jakości klatka dla papugi powinna być wyposażone w kilka kluczowych elementów. Pierwszy to poidełko, w którym będziesz trzymać świeżą wodę. Drugie to miska na pokarm bądź karmidło w innej postaci. Trzecim istotnym elementem jest żerdko, czyli miejsce, na którym papuga może przysiąść. Warto wybierać zwłaszcza te klatki, w których żerdzie zostały wykonane z materiałów naturalnych – na przykład fragmentów gałązek. Nie tylko wyglądają bardziej estetycznie niż ich syntetyczne odpowiedniki, ale dzięki odpowiedniej strukturze nadają się do obgryzania.

Ponadto, w klatce powinny znajdować się dodatkowe elementy, które będą dostarczać papudze rozrywki. Chodzi przede wszystkim o drabinki, na których zwierzę będzie mogło się wspinać i schodzić. Drabinki są także dobrym sposobem, by urozmaicić przestrzeń klatki, w której zwierzęta na ogół dość szybko się nudzą.

Elementami rozrywkowymi są również wisiorek z dzwoneczkiem oraz huśtawki. Pierwszy z nich to prosta konstrukcja, która po dotknięciu emituje delikatny sygnał dźwiękowy. Huśtawki natomiast pozwalają papugom na swobodne „gibanie się”.

Materiał wykonania – klatki metalowe czy drewniane?

Podstawową sprawą jest także wybór materiału, z którego klatka została wykonana. Do popularnych należą metal i drewno. Klatki metalowe cieszą się przy tym nieco większym zainteresowaniem – głównie z uwagi na duże możliwości, jakie daje obróbka metalu. Wykonane z niego klatki odznaczają się rozmaitymi kształtami i fasonami – znajdziesz m.in. klatki modułowe, klatki kilkupoziomowe, a także klatki o zwężających się lub wydłużających proporcjach. Do takich należą klatki dla papug z oferty AquaelZoo, wykonane ze stopów metalu przyjaznych zdrowiu papug.

Klatki metalowe są również chętniej wybierane z uwagi na ich mniejszą podatność na działanie sił fizycznych, w tym przede wszystkim – dziobanie ze strony ptaków. Wiele papug rozgryza bowiem pręty drewniane, co może prowadzić do powolnego zniszczenia całej klatki. Niemniej warto podkreślić, że klatki drewniane są pod pewnymi względami bezpieczniejsze niż klatki metalowe. Chodzi oczywiście o podstawowe właściwości drewna, które nie wchodzi w reakcje z różnymi kwasami, zawartymi na przykład w pokarmie dla papug (jak choćby w miąższu owoców).

Klatka drewniana jest jednak trudniejsza w czyszczeniu niż klatka metalowa, a jednocześnie – mniej odporna na kontakt z różnego typu substancjami czyszczącymi. Dlatego klatki metalowe są uważane za bardziej atrakcyjne wizualnie, pozwalają uzyskać lepsze efekty aranżacyjne, a ich wygląd stanowi w wielu pomieszczeniach niemałą ozdobę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here