Jak pomóc dzieciom alkoholików?

0
1304
Jak pomóc dzieciom alkoholików

Dzieciom alkoholików nie jest łatwo. Ich dzieciństwo nie jest usłane różami. Pojawia się wiele problemów związanych z wychowaniem, dzieci nie otrzymują wzorców od ich rodziców. Są często świadkami nieprzyjemnych sytuacji oraz przemocy, nie wiedzą czym jest poczucie bezpieczeństwa i zaufanie. Niestety w domu, gdzie nadużywany jest alkohol. Dzieci są spychane na drugi plan.

Jak można pomóc dzieciom alkoholików?
KONIECZNIE przeczytaj ten artykuł do końca.

1.Poświęcenie uwagi

Bardzo ważne jest, by takiemu dziecku poświęcać szczególną uwagę. Nie może on liczyć na nią w domu więc szczególnie doceni ją poza miejscem zamieszkania. Nie można jednak przesadzać. Musi być to proces naturalny.

  1. Pochwal i doceń

Poświęcanie uwagi powinno być związane szczególnie z pochwałami, gdy dziecko na to zasługuje. Doceniajmy jego starania, pokazujmy, że jest wartościowe.

  1. Pomagajmy budować wzorce

W domu alkoholików nie można budować prawidłowych wzorców, dlatego starajmy się, aby dziecko z takiego domu przejęło je w innym otoczeniu. Pokazujmy, że świat nie jest zły, a ma wiele ciekawego do zaoferowania.

  1. Pokazujmy, że przyszłość nie musi być szara

Możemy uświadamiać dzieciom alkoholików, że nie muszą powtarzać losu i zachowań swoich rodziców. Mogą budować swój świat, wolny od nałogów i negatywnych emocji. Bardzo ważne jest w tym procesie budowanie świadomości poczucia własne wartości.

  1. Zawiadommy odpowiednie organy

Gdy sytuacja zaczyna się robić poważna i zauważamy przykładowo ślady przemocy, powinniśmy jak najszybciej reagować. Może być to zarówno przemoc psychiczna jak i fizyczna. Jest wiele organów w tym państwowych, które umożliwiają pomoc takim osobom. Nie pozwólmy, by doszło do tragedii i nie przechodźmy obojętnie wobec nieszczęścia innych, szczególnie tych najmłodszych i bezbronnych.

Pokażmy dzieciom alkoholików, że są one wspaniałe, mogą wiele osiągnąć i być wartościowymi ludźmi.

Jeśli znasz kogoś z problemem alkoholowym, pomóż mu! Przekaż informację o ośrodku https://uzaleznienia-terapia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here