Jak czyścić biżuterię.

0
1883
Jak czyścić biżuterię.

Jak czyścić biżuterię. Ciężko spotkać kobietę, która nie lubiłaby choć w najmniejszym stopniu biżuterii. Wszelkiego rodzaju wisiorki, naszyjniki, bransoletki, pierścionki i kolczyki są nieodłącznym elementem garderoby właściwie każdej kobiety.

Są takie elementy biżuterii, do których kobieta przywiązuje się bardziej. Jednak zawsze może się on zabrudzić, poplamić, itp. Jak sprawić, by biżuteria wróciła do dawnej świeżości?

Poniżej kilka wskazówek, jak tego dokonać.Podstawową zasadą, która powinniśmy się kierować przy czyszczeniu biżuterii, jest dbałość o to by była ona polerowana delikatnie.

Jeśli chodzi o kamienie szlachetne, warto zaopatrzyć się w jakąś miękką szmatkę i moczyć ją delikatnie w ciepłej wodzie z mydłem. Nie należy jednak robić tego zbyt często, by nie zniszczyć kamienia. Sama oprawka biżuterii powinna być czyszczona delikatnie szczoteczką do zębów i spłukana delikatnie pod wodą.

Nie należy jej jednak po tym zostawiać, należy zadbać by była sucha poprzez przetarcie jej delikatnie miękką szmatką. Warto pamiętać, że niektóre elementy biżuterii źle reagują na działanie światła słonecznego. Stąd kamienie szlachetne należy zdejmować przed wychodzeniem na plaże.

Chodzi o to, że pod wpływem działania słońca kamienie stracą swój wyrazisty kolor.Nadmierna ilość wody jak i wszelkich detergentów służących do mycia powoduje w dalszej konsekwencji niszczenie biżuterii.

Należy zdejmować więc biżuterię każdorazowo przed myciem rąk. Często zdarza się, że o tym zapominamy. To wielki błąd! Co należy zrobić w przypadku czyszczenia matowego złota?

Tutaj warto zastosować sok z cebuli i odczekać kilka godzin z polerowaniem go. Efekt będzie widoczny już po kilku chwilach od polerowania. Ozdoby będą błyszczeć zachowując swój wyjątkowy wygląd. Wiele z nas ma problem z czarnym srebrem. Wiadomo, że srebro jest surowcem podatnym na czernienie i brak odpowiedniej jego konserwacji powoduje jego zniszczenie.

Jak czyścić biżuterię.

Jak poradzić sobie z czernieniem srebra? Tutaj wystarczy użyć pasty do zębów. Wystarczy od czasu do czasu przeczyścić srebro szczoteczką z pastą, podobnie jak czyścimy zęby.  Trzeba jednak pamiętać, że złoto i srebro to nie najdelikatniejsze wyroby jubilerskie. Do najbardziej delikatnych należą zdecydowanie perły, jednakże je też można wyczyścić robiąc to w odpowiedni sposób.

Do czyszczenia pereł należy używać wody z mydłem, należy natomiast chronić je przed działaniem amoniaku, który spowoduje ich zniszczenie. Jeszcze bardziej specyficznie wygląda konserwacja równie delikatnych opali.

Co jakiś czas należy moczyć je w wodzie o niskiej temperaturze, gdyż należy zapobiegać utracie przez nie wilgotności. Brak wilgotności = podatność na popękanie. W przypadku czyszczenia różnego rodzaju ozdób wielu dla wielu z nas kłopotliwe jest odróżnienie biżuterii naturalnej od sztucznej.

Jak poznać kiedy coś jest sztuczne, a coś naturalne? Za przykład może posłużyć diament. Jeśli włożymy naturalny diament do wody będzie on nadal błyszczał, sztuczny natomiast zmatowieje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here