HAART

0
2363
HAART

HAART czyli skrót od angielskiego sformułowania highly active antiretrovival therapy to jak sama nazwa wskazuje, terapia antyretrowirusowa odpowiadająca za uniemożliwienie nawrotu wirusów, nawet tak mających poważne konsekwencje jak wirus HIV. W Polsce po raz pierwszy HAART zastosowano w 1996 roku.

Metodologia HAART.

Terapia znana jako HAART z uwagi na jej profilaktyczne zastosowanie może być stosowana nie tylko wobec pacjentów już zarażonych wirusem HIV. Zdecydowanie można jej użyć w przypadku gdy mamy do czynienia z pacjentem wolnym od wirusa.

W trakcie terapii do organizmu pacjenta wchłanianych jest kilka różnych leków. Chodzi tu przede wszystkim o różnego rodzaju inhibitory. Należą do nich lamiwudyna, marawirok oraz darunavir. Dobór leków jest inny dla każdego pacjenta. Rzecz jasna doboru dokonuje lekarz i to on decyduje jaką grupę należy wybrać.

Bierze on pod uwagę wszelkie wcześniej przebyte choroby układu odpornościowego. Oczywiście raz obrane metody można zmienić, jednakże nie w każdym przypadku i lepiej tego nie robić jeśli nie musimy, ponieważ zwiększamy tym samym ryzyko zajścia negatywnych sytuacji.

Wskazania i przeciwwskazania dotyczące stosowania HAART.

Oczywiście podobnie jak w przypadku każdej innej metody leczenia, tak i w przypadku HAART zachodzi szereg przeciwwskazań jak i wskazać dotyczących zastosowania metody. Niezbędnym jest przede wszystkim to, by zadbać o spadek liczby komórek CD4 poniżej poziomu 200/mm3. Jest to bardzo ważne, gdyż rozpoczęcie terapii zbyt wcześnie może być tragiczne w skutkach, zwłaszcza, że na przeprowadzenie terapii HAART decydujemy się jednokrotnie, ponieważ nie można jej przerwać. Stosuje się ją dożywotnio.

HAART

Do głównych przeciwwskazań możemy zaliczyć zdecydowanie zbytnią wrażliwość na składniki leków, które mają być zaimplementowane przez organizm. Ponadto nie powinno przeprowadzać się tej terapii na osobach cierpiących na dolegliwości wątroby bądź na niewydolność nerek.

Inicjatywę przeprowadzenia terapii HAART podejmuje każdorazowo lekarz i bez jego wiedzy nie należy robić tego samemu. Z tym akurat problemu nie ma, gdyż leki przyjmowane podczas tej terapii w większości nie są dostępne w aptekach.

Korzyści związane z zastosowaniem metody HAART.

Tak jak było wspomniane na początku artykułu, główną korzyścią wynikającą z zastosowania omawianej metody jest fakt zahamowania bądź spowolnienia rozwoju różnego rodzaju wirusów, z HIV włącznie. Wynika z tego to, że życie pacjenta ulega znacznemu wydłużeniu, jednakże niestety nie jest to sposób na wyleczenie wirusa HIV czy AIDS. Ten sposób niestety nie istnieje.

Możliwe powikłania.

Warto pamiętać, że w przypadku stosowania tak bardzo wyczerpującej metody, jaką jest HAART, może wystąpić szereg skutków ubocznych. Pacjent często może uskarżać się na nudności, mogą męczyć go wymioty, bóle brzucha czy zgaga. Innymi dolegliwościami, które mogą wynikać z zastosowania omawianej metody są wypadanie włosów, bezsenność. W najbardziej skrajnych przypadkach można zapaść na cukrzycę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here