Dla kogo rezonans magnetyczny? Czy warto się go obawiać?

0
1494
Dla kogo rezonans magnetyczny

Przyszło nam żyć w dobie wyjątkowo szybkiego rozwoju technologii, w każdym obszarze, wliczając w to medycynę. Niestety tempo naszego życia łączy się także z tym, że częściej chorujemy, znane nam wirusy i bakterie ewoluują, pojawiają się nowe, a my coraz częściej nie jesteśmy w stanie naturalnie się przed nimi obronić. Na szczęście diagnostyka w ciągu ostatnich dekad rozwinęła się znacząco, dostarczając nam narzędzi, dzięki którym leczenie odbywa się sprawniej, szybciej i skuteczniej. Jednym z takich narzędzi jest rezonans magnetyczny. Większość z nas spotkała się z tą nazwą, chociażby w filmach czy serialach. Czym jednak jest to badanie, czego możemy się z niego dowiedzieć, czy niesie ze sobą jakieś niebezpieczeństwo? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, aby zachęcić wszystkich do przeprowadzania badań.

Czy jest rezonans magnetyczny?

Jego pełna nazwa to obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Jest to nazwa przeprowadzanego badania. Jest też podstawową techniką diagnostyki obrazowej oraz badań naukowych. Zasady działania są wyjątkowo skomplikowane i nie będziemy ich tu przytaczać. Ważny jest efekt, czyli uzyskanie obrazu tkanek, których normalnie nie bylibyśmy w stanie zobaczyć, bez ingerencji w organizm i naruszenie jego struktur. Pozwala on na uzyskanie widoku przede wszystkim kości, ale także innych tkanek. Stosuje się go głównie w onkologii, aby zdiagnozować ewentualne zmiany nowotworowe.

Ma też znaczenie pozamedyczne, np. pozwala wykryć kokainę rozpuszczoną w winie.

Kiedy stosuje się rezonans?

Tak jak pisaliśmy powyżej, jednym z głównych zagrożeń, które pozwala wykryć rezonans są zmiany nowotworowe. Jednak stosuje się go także w przypadku diagnostyki takich chorób jak stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, rozszczep kręgosłupa czy rozdwojenie rdzenia (wszystkie one są powiązane ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego). Pozwala także na wykrycie takich genetycznych chorób jak choroba Wilsona czy pląsawica Huntingtona. Bardzo dobrze wykrywa też guzy, w tkankach miękkich, w mózgu czy sercu.

Jak przebiega badanie?

Rezonans przypomina wielką tubę, do której wjeżdża się, położywszy uprzednio na specjalnym łóżku. W czasie badania musimy pozostać nieruchomo. Możemy przez to odczuwać dyskomfort, ale bardzo ważne jest, abyśmy się nie poruszali. Plusem jest to, że możemy przez cały czas mieć kontakt z lekarzami dzięki kamerze i mikrofonom. Badanie trwa od 15 do 45 minut, w zależności od badanego obszaru. Jest całkowicie bezbolesne.

O czym należy pamiętać przed przeprowadzeniem badania? Przede wszystkim o tym, że musimy pozostać na czczo, przynajmniej na 4 godziny przed. Drugim bardzo ważnym elementem, jest zdjęcie wszystkich metalowych elementów, takich jak biżuteria, pozostawienie w szatni wszelkiego sprzętu elektronicznego czy ubrań, z wszytymi zamkami. Rezonans magnetyczny to zasadniczo olbrzymi magnes  – dlatego w jego okolicy nie powinny znajdować się żadne metalowe przedmioty. Jeśli mamy wszczepione na trwałe jakiekolwiek metalowe elementy, musimy koniecznie powiedzieć o tym lekarzom przed zabiegiem. W niektórych przypadkach może zajść konieczność podania kontrastu. Zdarza się, że wywołuje on reakcje alergiczne, ale jest to dość rzadkie.

Gdzie wykonać badanie?

Badanie należy przeprowadzić w miejscu, które dysponuje odpowiednim sprzętem, a kadra jest odpowiednio przeszkolona. Aby dowiedzieć się więcej o rezonansie oraz poznać ofertę, warto odwiedzić stronę tomma.com.pl. Ich sieć placówek w całej Polsce oferuje kompleksowe badania rezonansem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here