Co warto wiedzieć na temat zwyrodnienia stawów

0
2359

Wśród chorób najczęściej diagnozowanych u pacjentów w wieku średnim i podeszłym należy wskazać na zwyrodnienie stawów. Czy istnieją skuteczne leki i terapie, których zastosowanie łagodzi ból i obudowuje zniszczoną chrząstkę stawową?

Kilkanaście lat temu zwyrodnienie stawów uznawano głównie za chorobę dotykającą starsze osoby, a tymczasem bardzo często diagnozuje się ją również u osób młodych, które są aktywne fizycznie. Jak to możliwe? Uprawianie niektórych sportów w większym stopniu naraża stawy na urazy. Te zaś mogą być przyczyną właśnie zwyrodnienia stawów.

Mimo że zwyrodnienie stawów to często diagnozowana choroba, to współcześnie nie doczekała się ona jeszcze jednej definicji, którą posługiwaliby się specjaliści. Co więcej, jest to choroba przewlekła i nieodwracalna – współczesna medycyna potrafi jedynie złagodzić ból, na który uskarża się pacjent.

Co powinno zaniepokoić?

Zwyrodnienie stawów może dotyczyć każdego stawu, choć najczęściej u pacjentów diagnozuje się zwyrodnienie stawu kolanowego i biodrowego. Jakie objawy wskazują na problemy ze stawami? Pacjenci najczęściej skarżą się na:

  • Ból. Początkowo jest on do zniesienia, jednak później jest coraz bardzo dotkliwy. Najczęściej to właśnie on powoduje, że pacjent zgłasza się do lekarza.
  • Sztywność stawów. Jest zauważalna z rana i przy wstawaniu np. z krzesła. Dodatkowo może pojawić się charakterystycznych dźwięk, który pacjenci określają jako trzeszczenie.
  • Ograniczenie ruchomości. Z czasem pacjent zauważa u siebie coraz większe problemy z poruszaniem się. Zdarza się, że aby nie odczuwać bólu, musi on przyjmować konkretną pozycję.

Zwyrodnienie stawów – jak sobie ulżyć?

Pacjenci, u których rozpoznano zwyrodnienie stawów, mogą przyjmować leki przeciwbólowe, mogą też zdecydować się na wstrzyknięcie kwasu hialuronowego w kolano. Aktualnie nie ma skutecznego leku, który byłby w stanie odbudować zniszczoną chrząstkę stawową.

Ulgę może przynieść także wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Specjaliści zalecają pacjentom zapisanie się na rehabilitację. Podczas spotkań specjaliści uczą, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, które rozluźniają mięśnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here