Większość obywateli naszego kraju, ma problem z podwyższonym poziomem cholesterolu. Zwykle przyczyną jest nieprawidłowo zbilansowana dieta, nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej. Złe nawyki z czasem prowadzą do pogorszenia zdrowia, co skutkuje właśnie takim stanem.
Cholesterol mimo, że jest produkowany w wątrobie, to jego część dostarczana jest wraz z pożywieniem. Cholesterol przez wiele osób uważany jest za zło, a wcale tak nie jest, ponieważ pełni on ważną funkcję w naszym organizmie. Jego zadaniem jest budowanie błon komórkowych. Dodatkowo przyczynia się do wytwarzania niektórych hormonów oraz wspomaga trawienie tłuszczów.
Przyczyny zwiększonego poziomu cholesterolu
Nieodpowiednia dieta
Bardzo często podwyższony poziom cholesterolu jest wynikiem złej diety i sposobu odżywania. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które były stosowane przez wiele lat, powodują pogorszenie stanu zdrowia. Właśnie dlatego, należy zrezygnować z niezdrowych przekąsek. które zawierają duże dawki cukru i niezdrowe tłuszcze. Należy zwrócić uwagę również na produkty pochodzenia zwierzęcego, mowa tutaj o mięsie czerwonym, tłustych serach i maśle. Dieta osoby, która chce zmniejszyć poziom złego cholesterolu, powinna obierać się na warzywach, owocach, pełnoziarnistych węglowodanach i zdrowych tłuszczach.
Przeczytaj też: http://www.30wtrampkach.pl/opryszczka-u-dzieci-jak-leczyc/
Nadwaga i otyłość
Osoby z nadwagą zazwyczaj mają podwyższone stężenie trójglicerydów we krwi. Z kolei poziom HDL, czyli dobrego cholesterolu jest obniżony. Powinny one w takiej sytuacji, dążyć do tego, żeby to się zmieniło. Dobry cholesterol pomaga zachować zdrowy umysł i lepszą koncentrację. Badania potwierdzają, że zrzucenie nawet małej ilości zbędnych kilogramów może obniżyć poziom LDL.
Brak aktywności fizycznej
Jeżeli zależy nam na obniżeniu poziomu złego cholesterolu, powinniśmy zacząć regularnie ćwiczyć. Systematyczny ruch sprawia, że enzymy stają się bardziej aktywne i pomagają przenieść LDL z krwi do wątroby, gdzie jest przekształcany w żółć.
Płeć i wiek
U osób powyżej 30 roku życia poziom złego cholesterolu się zwiększa. Jest to naturalne zjawisko. Równie ważna jest płeć. Kobiety, które jeszcze nie przeszły menopauzy nie mają problemu z wysokim cholesterolem, z kolei po menopauzie poziom LDL ma tendencję do wzrostu.
Źródło: https://www.postepyrobie.pl/