Chlamydia

0
2351
Chlamydia

Podobnie jak wiele bakterii, chlamydia przenoszona jest poprzez drogę płciową. Ten specyficzny typ bakterii w wielu przypadkach nie wykazuje żadnych objawów. Brak świadomości istnienia infekcji bakteryjnej jest bardzo niebezpieczny, bowiem zlekceważona chlamydia prowadzi w skrajnych warunkach nawet do bezpłodności.

Objawy chlamydii.

Chlamydia, jak już wspomniano, często nie wykazuje żadnych objawów. Najczęściej spotykanymi objawami natomiast są przede wszystkim objawy związane z narządami rozrodczymi zarówno u kobiet i u mężczyzn. Do najczęstszych objawów należą: częstomocz, stany zapalne czy bóle podbrzusza.

Rozpoznawanie i leczenie chlamydii.

Podobnie jak w przypadku innych chorób i dolegliwości, wczesne rozpoznanie zakażenia chlamydią jest bardzo istotne na drodze do pełnego wyleczenia. Najprostszym sposobem jej rozpoznania jest badanie moczu. Jednakże rzadko kiedy decydujemy się na przeprowadzanie badań laboratoryjnych a to one w stu procentach pozwalają rozpoznać chlamydię. Jak możemy leczyć wykrytą chlamydię?

Chlamydia

Niestety nie obędzie się bez antybiotyków, które usuną bakterie i które niestety wyniszczają organizm. Taka kuracja trwa średnio dwa tygodnie i w tym czasie powinno się zachować wstrzemięźliwość od uprawiania seksu. Kuracji antybiotykami powinna poddać się nie tylko osoba zakażona, lecz także partner seksualny tej osoby. Należy pamiętać o regularnym badaniu, ponieważ przebycie chlamydii nie jest jednorazowe. Możemy się nią zarazić wielokrotnie.

Zapobieganie i ryzyko związane z przebywaniem chlamydii.

Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, najlepiej zapoznać się z poniższymi wskazówkami, jeśli chcemy uniknąć zakażenia chlamydią. Przede wszystkim należy stosować środki antykoncepcyjne. Mowa tu głównie o prezerwatywach, które zabezpieczają przed przenoszeniem bakterii drogą płciową.

Bardzo ważnym aspektem jest to, by ograniczyć ilość partnerów seksualnych do maksymalnie jednego. Ogółem zmniejsza to ryzyko zachorowania na różne dolegliwości, nie tylko dotyczy to zakażenia chlamydią. Z uwagi na fakt, iż do grupy osób aktywnych seksualnie należą szczególnie ludzie młodzi, to właśnie oni są najbardziej narażeni na zakażenie chlamydią. Pamiętajmy o tym by unikać kontaktu seksualnego z osobą zakażoną, a jeśli on nastąpił, poddać się odpowiednim testom.

Zagrożenia związane z chlamydią.

Chlamydia, podobnie jak inne objawy w przypadku ich zlekceważenia, może doprowadzić do szeregu powikłań, których każdy z nas zapewne chciałby uniknąć. Jeśli chodzi o zakażenie tą bakterią, może ono prowadzić do zakażenia innymi, groźniejszymi dla organizmu drobnoustrojami.

Ponadto wraz z przebyciem chlamydii rośnie ryzyko zakażenia noworodków. To ryzyko rzecz jasna pojawia się w przypadku kobiet w ciąży. Jeśli wyleczymy chlamydię przed poczęciem, takie ryzyko nie występuje. Poważniejszym, utrudniającym nam codzienną egzystencję objawem są ogólne zapalenia stawów. W skrajnych przypadkach tak mocne, że uniemożliwiają one poruszanie się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here