Badanie HBs – antygeny i przeciwciała wirusowego zapalenia wątroby

0
1626
wirusowe zapalenie wątroby

Jak wykryć WZW B? Jakie analizowania należy zrobić w celu identyfikacji wirusa HBV? Żeby zdiagnozować wirusowe zapalenia wątroby (WZW) rodzaju B wystarczy zrobić analizowania krwi. Oznaczenie antygenów oraz przeciwciał wirusowego zapalenia wątroby (WZW) rodzaju B we krwi wykorzystuje się w ochronie oraz diagnostyce zapalenia wątroby rodzaju B (WZWB). Do antygenów WZW rodzaju B należą antygenHBs(HBsAg) oraz HBe(HBeAg). Z kolei do przeciwciał – przeciwciała HBs (anty HBs), przeciwciałaHBc (anty-HBc), przeciwciałaHBe (anty-HBe). Także w ocenie zakażeń HBV zajmuje się również formy PCR – badanie wykrywające DNA, czyli kwas nukleinowy (materiał genetyczny) wirusa. Badanie HBV DNA wykonywa się wraz z powyższymi testami, natomiast nigdy zamiast nich. Dzięki badaniu można określić wrażliwości HBV na środki, monitorować leczenie oraz przewidywać odpowiedź na terapię.

Wirusowe zapalenie rodzaju B – jak się zarażamy

Wirusowym zapaleniem rodzaju B może zarazić się na drodze stosunku płciowego z osobą zakażoną bez zabezpieczenia (może toż być też stosunek analny lub oralny). Zakażenia jest w efekcie kontaktu ze spermą lub wydzieliną z pochwy, więc niezwykle istotne jest stosowanie prezerwatyw, natomiast należy pamiętać, iż nie zabezpieczają one nas w stu procentach. Powszechnie zdarza się, iż prezerwatywa w trakcie stosunku pęka, czy się zsuwa, jednak wynika to często z niewiedzy jak dobrze ją wykorzystywać. Istotne jest także zwrócenie uwagi na wszystkiego typu ranki lub owrzodzenia, które mieszkają w strefie organów płciowych, bo one także potrafią doprowadzać do zakażenia.

lecznie wirusowego zapalenia wątroby

Wirusowe zapalenie rodzaju B – sygnały

Sygnały wirusowego zapalenia wątroby rodzaju B zależą od liczby wirusów znajdujacych się systemie pacjenta i tego w którym bycie jest system immunologiczny danego chorego. Poniżej przedstawiono podstawowe sygnały dolegliwości.
1. Sygnały zwiastunowe wirusowego zapalenia wątroby rodzaju B: nie charakteryzują się niczym szczególnym, zazwyczaj przypominają sygnały grypopodobne. Chorzy uskrażają się na ucisk mięśni, ucisk stawów, wysoką temperature, ogólne zmęczenie i zmęczenie. Także pojawiają się choroby w formie bólu brzucha, wymioty, wymiotów lub brak apetytu – pochodzące z powiększenia się wątroby.
2. Sygnały zaawansowanego wirusowego zapalenia rodzaju B: u chorych może pojawić się mocz o barwie piwnia, jasny stolec, żółtaczka, powiększona śledziona i wątroba oraz ucisk w prawym podżebrzu. Oprócz tego czasem występują sygnały ze strony innych organów: potrafią pojawić się zmiany w EKG i zapalenie trzustki oraz anemia. Zdarza się (chociaż niezwykle rzadko), iż toczy się formę nadostra wirusowego zapalenia wątroby rodzaju B, która w konsekwencji powoduje konieczność przeszczepu wątroby.
3. Sygnały przewlekłego zapalenia wątroby rodzaju B: w małym procencie wypadków wirusowe zapalenie wątroby rodzaju B ma w forma długotrwałą. Wtedy objawy kliniczne całkiem znikają, chociaż dolegliwość nadal trwa, a po latach daje powikłania w formy np. marskości wątroby. Skąd się to ma? Otóż, mikroorganizmy HBV przez cały okres zakażają komórki w wątrobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here