Słodkie sny może zapewnić nam odpowiednio wybrana bielizna pościelowa. To dzięki niej będzie spało się nam nie tylko przyjemnie, ale także zdrowo i komfortowo. Decydując się na zakup pościeli, warto wybierać te, które są wysokogatunkowe, zapewnią nam one dobry sen i będą trwałe przez długi czas. Na uwagę na pewno zasługuje pościel bawełniana. Ze względu na swoje właściwości oddychające, nie przykleja się do ciała i odprowadza wilgoć. Wyprodukowana jest także z naturalnego materiału, a co za tym idzie, jest dobra dla naszego zdrowia. To pościel, w której możemy spać zarówno latem, jak i zimą. Obecnie na rynku znajduje się wiele modeli, w różnej kolorystyce i rozmiarach, aby każdy mógł dopasować pościel według swoich preferencji. Jednak, aby zapewnić sobie komfort w nocy, pościel należy również odpowiednio pielęgnować.
Od czego zacząć czyszczenie pościeli bawełnianej?
Najlepiej jest prać pościel z innymi elementami bielizny pościelowej lub osobno. Nie należy prać jej z ręcznikami, ścierkami kuchennymi ani z bielizną osobistą. Jeśli jest ona mocno zabrudzona, należy ją wcześniej namoczyć, najlepiej na noc. Jeśli plamy są pochodzenia biologicznego, również należy je usunąć, zanim wrzucimy pościel do pralki. Pożółkłą pościel możemy namoczyć z dodatkiem kwasku cytrynowego, octu lub sody oczyszczonej, to ją wybieli.
Przed wrzuceniem pościeli do pralki przewracamy ją na drugą stronę, zapinamy zamki lub/i guziki. Pozwoli to na zachowanie intensywnych barw, a także ochroni włókna przed zniszczeniem. Ponadto pościel się nie poplącze i dobrze wypłucze.
Nową pościel bawełnianą trzeba wyprać przed pierwszym użyciem. Powinno się to zrobić, aby usunąć z niej nadmiar barwnika i niechcianych pozostałości po procesie produkcji, w tym nieprzyjemnego zapachu oraz po to, by nabrała odpowiedniej miękkości. Białą pościel pierzemy oddzielnie od kolorowej.
W jakiej temperaturze prać pościel bawełnianą?
Przede wszystkim należy się zastosować do oznaczeń producenta i nie przekraczać zalecanej przez niego temperatury.
Pościel bawełnianą zwykle można wyprać w dość wysokiej temperaturze, czyli 60 stopni Celsjusza. Niektórzy producenci dopuszczają temperaturę 90 stopni Celsjusza.
Pościel bawełnianą można wirować na obrotach 800-1000/min. Chyba że chcemy uniknąć prasowania lub mieć to zadanie ułatwione, wtedy lepiej jest odwirować pościel bawełnianą na niższych obrotach, czyli 400/min. Gdy ją dokładnie rozwiesimy, będzie mniej pognieciona.
Pamiętajmy o tym, aby nie upychać do pralki zbyt dużej ilości bielizny pościelowej na raz. Pralkę zapełniamy, w taki sposób, aby pozostało w niej trochę wolnego miejsca, zamiast wypełniać ją po brzegi.
W jakim środku prać pościel bawełnianą?
Do prania można używać płynów, żeli, proszków do prania, kapsułek bądź innych środków piorących i należy je dobrać do koloru naszego prania. Nie należy używać wybielaczy z zawartością chloru. Można do prania dodać łyżkę sody oczyszczonej, która zmiękczy wodę i usunie nieprzyjemne zapachy.
Wypraną pościel należy rozwiesić zaraz po zakończeniu cyklu prania. Jeśli na metce nie widnieje informacja, o zakazie suszenia pościeli w suszarce bębnowej, możemy to oczywiście zrobić, zamiast rozwieszać. W przypadku pościeli bawełnianej zwykle jest to możliwe.
Prasowanie pościeli zależy od indywidualnych preferencji. Wyprasowana pościel z pewnością dłużej zachowa swoją świeżość.
Jak często czyścić pościel?
Czystość i świeżość to podstawa, dlatego też należy systematycznie prać bieliznę pościelową. Wpłynie to zarówno pozytywnie na komfort użytkowania, a także na nasze zdrowie. Niestety w naszym łóżku mieszkają również mikro lokatorzy, którymi są roztocza i inne drobnoustroje. Natomiast w pościeli gromadzą się bakterie, dlatego tak ważne jest, aby zmieniać ją przynajmniej raz na 2-3 tygodnie. Gdy chorujemy trzeba to robić częściej, czyli co 2-3 dni. Warto również przewietrzyć kołdry i poduszki. Zimą, gdy powietrze jest mroźne wietrzenie zabije roztocza. Kołdry i poduszki również trzeba prać, przynajmniej raz na pół roku. Istotne jest również dbanie o czystość materaca i jego wymiana zgodnie z zaleceniami producenta.