Zawał serca jest bardzo poważną chorobą zagrażającą życiu. Wiele osób umiera jeżeli nie zostanie im udzielona właściwa pomoc. Ponadto opisywana choroba ma wiele powikłań. Postaram się w swoim tekście wymienić wszystkie skutki zawału serca.
Zawał serca – skutki
1) Jednym z najgroźniejszych skutków (powikłań) zawału jest: ostra niewydolność serca. Powstaje ona na skutek martwicy i niekokrwienia dużego obszaru mięśnia sercowego, zaburzeń rytmu lub przewodzenia, mechanicznych powikłań zawału, na przykład pęknięcia mięśnia brodawkowatego, które prowadzi do wypadania płatka, a to oznacza wadę zastawkową.
2) Nawrót niedokrwienia lub ponowny zawał serca. Tak to niestety jest możliwe u osoby która miała już atak serca może wystąpić kolejny, nawet po upływie 3-6 godzin :(. W takich wypadkach lekarze postępują w następujący sposób – Gdy wystąpi uniesienie odcinka ST w EKG zaleca się niezwłoczne leczenie reperfuzyjne, może być ono inwazyjne, czyli wszczepienie stentu lub polegać na podaniu leków fibrynolitycznych.
3) Może pęknąć wolna ściana serca! Tak to niestety też jest możliwe choć brzmi niewiarygodnie! Może pęknąć wolna ściana serca i doprowadzić do tamponady, a tamponada bardzo często doprowadza do śmierci. Ale w warunkach szpitalnych da się uratować człowieka poprzez zabieg perikardiocentezy, czyli po prostu otwierają lekarze klatkę piersiową, nacinają osierdzie i odbarczają krew. Do pęknięcia wolnej ściany serca zwykle dochodzi w ciągu pierwszych 5 dni po zawale ściany przedniej; to powikłanie (ten skutek) rzadko występuje u chorych z przerostem lewej komory lub dobrze rozwiniętym krążeniem obocznym. Objawy nagłego pęknięcia to tamponada serca i zatrzymanie czynności serca. Najczęściej kończy się zgonem. Wolno powiększające się pęknięcie daje stopniowo narastającą tamponadę serca i objawy wstrząsu. To powikłanie (skutek) jak również pęknięcie wolnej ściany serca rozpoznajemy dzięki echokardiografii serca (echo serca).
4) Może dojść również do pęknięcia przegrody międzykomorowej. Dochodzi do tego powikłania (skutku) zwykle między trzecim a piątym dniem po zawale. Objawia się świeżym szmerem holosystolicznym (czyli szmerem trwającym przez cały skurcz serca) przy lewym brzegu mostka. Przy dużym ubytku jest słabo słyszalny oraz szybko narastające objawy niewydolności prawokomorowej i lewokomorowej. To powikłanie (ten skutek) rozpoznaje się również za pomocą badania echokardiograficznego serca (echo serca).
5) Mięsień brodawkowaty również może pęknąć. Dzieje się tak między drugim a dziesiątym dniem po zawale. Najczęściej pęka mięsień brodawkowaty tylny lewej komory w zawale ściany dolnej, a to prowadzi do ostrej niedomykalności zastawki mitralnej. Objawia się nagle rozwijającą się niewydolnością serca (ostrą niewydolnością serca), typowym głośnym holosystolicznym szmerem na koniuszku serca, który szeroko promieniuje. Rozpoznaje się ten skutek (to powikłanie) na podstawie obrazu klinicznego, który musi zostać potwierdzony badaniem echokardiograficznym serca.