Dyskomfort w okolicy brzucha lub nagły atak bólu to sygnały, które niepokoją każdego pacjenta. Nie tylko z tego powodu, że są dość uciążliwe lub nawet utrudniające wykonywanie najprostszych domowych czynności. Niepokoją przede wszystkim tym, że zazwyczaj nie wiemy czym są spowodowane.
Ból brzucha pojawia się najczęściej jako efekt problemów trawiennych, które powstały na skutek np. spożycia nieświeżego pokarmu lub mięsa smażonego na starym tłuszczu. Niektóre osoby są też wyczulone na pewne produkty spożywcze i spożycie właśnie ich powoduje takie dolegliwości. Zazwyczaj są to produkty kiszone, świeża cebula, fasola lub niektóre warzywa.
Ból brzucha często jest także efektem stresu, szczególnie długotrwałego. Wtedy dodatkowo mogą pojawić się też inne objawy, jak nudności czy biegunka. Ból brzucha połączony z rozwolnieniem to także sygnał, że mogło dość do złapania grypy żołądkowej, której źródłem są wirusy.
Domowe sposoby na ból brzucha
Osoby cierpiące na dolegliwości ze strony brzucha często szukają domowych sposobów, które mogłyby przynieść ulgę w ich cierpieniu zanim udadzą się do lekarza. Najczęściej stosują krople żołądkowe, herbatki ziołowe poprawiające trawienie i leki bez recepty (przeciwbólowe i rozkurczowe). Przy przedłużającym się dyskomforcie lub bólu dobre efekty daje także kuracja probiotykami. To one są w stanie poprawić mikroflorę jelit i usprawnić trawienie.
Kiedy udać się do lekarza?
W zasadzie każdy ból brzucha powinien być skonsultowany z lekarzem, chyba że jest to typowa dolegliwość po spożyciu ciężkiego posiłku, która w ciągu kilku godzin samoczynnie mija. W wszystkich innych przypadkach należy udać się do lekarza rodzinnego. Specjalista przeprowadzi wywiad lekarski, sprawdzi, gdzie jest źródło dolegliwości (ból w lewym boku, w prawym, w podbrzuszu lub w okolicy pachwiny) oraz skieruje pacjenta na badania diagnostyczne. Najczęściej są to ogólne badania krwi i moczu oraz USG jamy brzusznej.