Zapalenie pochwy ma zazwyczaj podłoże bakteryjne, grzybicze lub pierwotniakowe. Objawia się świądem, pieczeniem i zaczerwienieniem pochwy i sromu, upławami, a także bolesnością przy oddawaniu moczu oraz w czasie stosunku. W celu złagodzenia objawów konieczne jest leczenie farmakologiczne. Należy również pamiętać o odpowiedniej profilaktyce.
Leczenie zakażeń pochwy obejmuje dbałość o higienę miejsc intymnych oraz stosowanie odpowiednich leków, zwykle o działaniu miejscowym. Dopochwowo stosuje się tabletki, globulki lub krem z chlorchinaldolem, metronidazolem, nifuratelem, klotrimazolem, mikonazolem lub cyklopiroksolaminą. W leczeniu ogólnym podaje się tabletki z roksytromycyną. Do najczęściej stosowanych preparatów złożonych, podawanych dopochwowo, należy Gynalgin.
Jak działa Gynalgin i kiedy się go stosuje?
Gynalgin jest lekiem złożonym dostępnym wyłącznie z przepisu lekarza. Jest stosowany w zakażeniach pochwy wywołanych przez:
- bakterie, np. Escherichia coli (pałeczka okrężnicy);
- pierwotniaki, np. Trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy);
- grzyby, np. Candida albicans (bielnik biały).
Gynalgin stosuje się raz dziennie przez okres 10 dni. Zaleca się aplikację preparatu na noc. Gynalgin zawiera dwie substancje czynne: chlorochinaldol i metronidazol w dawce 250 mg oraz 100 mg odpowiednio. Chlorchinaldol działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, hamuje wzrost grzybów i działa pierwotniakobójczo. Metronidazol jest chemioterapeutykiem o działaniu bakteriobójczym i przeciwpierwotniakowym. Jego aktywność skierowana jest głównie na bakterie i pierwotniaki beztlenowe.
Gynalgin jak każdy lek może powodować działania niepożądane oraz wchodzić w interakcję lekowe. Przed użyciem należy zapoznać się z treścią ulotki. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z niewydolnością wątroby. Ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji disulfiramowej, w trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu.
Profilaktyka infekcji intymnych
Zakażenia bakteryjne i grzybicze prowadzą do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy. W trakcie i po leczeniu antybiotykami oraz innymi lekami przeciwbakteryjnymi lub przeciwgrzybiczymi, zaleca się stosować preparaty wspomagające, które wykazują następujące działanie:
- przywracają fizjologiczną florę bakteryjną pochwy (probiotyczne bakterie, np. Lactobacillus gasseri, Lactobacillus Fermentum, Lactobacillus plantarum);
- likwidują uczucie suchości pochwy (kwas hialuronowy);
- zakwaszają środowisko pochwy (kwas askorbinowy).
Preparaty polecane są także w nawracających infekcjach układu moczowo-płciowego, w okresie stosowania środków antykoncepcyjnych oraz w trakcie hormonalnej terapii zastępczej.