Zaburzenia czynności ruchowych – czym są i jak się objawiają?

0
3379

Zaburzenia czynności ruchowych mogą dotyczyć chorób, takich jak parkinson, stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie dziecięce oraz akatyzja. Do symptomów należą problemy z poruszaniem się, napięciem mięśni oraz koordynacją ruchową.

Zaburzenia czynności ruchowych – charakterystyka

Zaburzenia czynności ruchowych obejmują objawy w zakresie nieprawidłowego napięcia mięśni oraz zakresu ruchów ciała. Zalicza się do nich też problemy z koordynacją złożonych czynności, co może się łączyć z problemami z chodzeniem. Zaburzenia czynności ruchowych mogą być wywołane uszkodzeniami w obrębie układu nerwowego. Powodują one m.in. mózgowe porażenie dziecięce, polineuropatie i stwardnienie rozsiane. Leczenie chorych obejmuje z reguły rehabilitację ruchową. Ich opiekunowie doceniają też wózki elektryczne, które pacjenci mogą obsługiwać samodzielnie.

Objawy pozapiramidowe

Zaburzenia chodzenia, drżenie i sztywnienie mięśni oraz spowolnienie ruchowe to objawy pozapiramidowe. Powstają na skutek uszkodzenia układu pozapiramidowego. Występują w przebiegu chorób, takich jak parkinson i parkinsonizm, pląsawica Huntingtona oraz zwyrodnienie soczewkowo-wątrobowe i balizm (mimowolne ruchy kończynami).

Dziecięce porażenie mózgowe

Dziecięce porażenie mózgowe obejmuje takie zaburzenia czynności ruchowych jak zbyt małe lub za duże napięcie mięśni oraz nieprawidłowe odruchy. Należą do nich też niestabilność chodzenia, problemy z wykonywaniem precyzyjnych czynności lub inne związane z poruszaniem się. Mogą się pojawić także brak umiejętności siadania i chodzenia wtedy, gdy zwykle dzieje się to u dzieci. U młodych pacjentów z tym schorzeniem stosuje się różne metody rehabilitacji: hipoterapię lub dogoterapię. Używa się zaopatrzenia ortopedycznego, takiego jak łuski, buty ortopedyczne, siedziska, pionizatory i wózki.

Akatyzja

Akatyzja to kolejne zaburzenie czynności ruchowych, które polega na wykonywaniu niespokojnych ruchów. Pojawiają się też zachowania wynikające z wewnętrznego niepokoju ruchowego. Dotyczy ono w szczególności kończyn dolnych. Pacjent z akatyzją odczuwa przymus nieustannego poruszania się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here