Ultrasonografia. Diagnostyka chorób brzusznych polega między innymi na wykonaniu badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Jest to badanie USG, nieinwazyjne, bezbolesne i ogólnie dostępne. Ze względu na brak przeciwwskazań poddać się temu badaniu może każda osoba, również małe dzieci i osoby w starszym wieku.
Ponieważ USG jamy brzusznej uwidacznia wiele narządów, kieruje się do wykonania tego badania pacjentów z podejrzeniem kamicy pęcherzyka żółciowego, chorób nerek, śledziony, wątroby oraz trzustki.
Przeprowadza się także badanie ultrasonograficzne narządów w obrębie miednicy i pęcherza moczowego. U Panów bada się gruczoł prostaty.
Jak wygląda badanie?
Lekarz badając jamę brzuszną, przykłada do niej głowicę ultrasonografu. Wysyła ona ultradźwięki, które przechodzą przez skórę do badanych narządów, a następnie wracają i są przetwarzane na obraz 2D widoczny dla prowadzącego na ekranie monitora.
Po wykonanym USG pacjent dostaje od radiologa opis badania, z którym to musi udać się do swojego lekarza prowadzącego w celu podjęcia dalszej diagnostyki lub leczenia.