Skóra – nasza super zbroja i jej zadziwiające właściwości!

0
703134

Rzadko się o tym wspomina, ale skóra to w rzeczywistości nasz największy organ, który u dorosłego człowieka może ważyć nawet 20 kilogramów. Całkiem nieźle, prawda? W sumie tak, jak na porządną zbroję przystało. I chociaż nie jest to stalowy pancerz Iron Mana, to jednak umożliwia nam swobodne i bezpieczne funkcjonowanie w otaczającym nas świecie.

Żywy organizm ludzki czy zwierzęcy nie przetrwałby w środowisku naturalnym bez odpowiedniej ochrony. Skóra jest powłoką, która zabezpiecza wszystkie wewnętrzne organy, szkielet oraz mięśnie przed zarazkami, różnego rodzaju toksynami chemicznymi i promieniowaniem. Tkanki narządów wewnętrznych są o wiele delikatniejsze niż nasza wierzchnia powłoka i nie poradziłyby sobie z tak silnym oddziaływaniem.

Skóra nie tylko filtruje szkodliwe substancje, ograniczając ich wpływ na nasze ciało, ale także reguluje jego temperaturę, amortyzuje, czyli chroni przed uszkodzeniem fizycznym i stabilizuje wewnętrzne układy. Równocześnie utrzymuje równowagę elektrolitów i wody w organizmie, a także metabolizuje substancje odżywcze z otoczenia.

Zbudowana jest z trzech warstw, którymi są:

  • naskórek (ok. 0.5 mm grubości)
  • skóra właściwa (tkanka łączna)
  • tkanka podskórna (przede wszystkim tkanka tłuszczowa)

Dodatkowo skóra za sprawą znajdujących się w niej zakończeń nerwowych ostrzega nas przed zagrożeniem zewnętrznym odczuwanym np. jako ból, ciepło czy zimno. W ten sposób możemy uniknąć skaleczenia, oparzenia lub odmrożenia.

Co ważne skóra jest domem dla milionów drobnoustrojów, takich jak bakterie i grzyby, które również biorą czynny udział w ochronie naszego organizmu i żyją z nami w ścisłej symbiozie.

Samoregeneracja zbroi, czyli gojenie ran!

Największą zaletą skóry jest jej samoregeneracja. Zdrowy organizm jest w stanie przeprowadzić proces gojenia się ran całkowicie samodzielnie. Żadna inna zbroja nie jest w stanie zrobić czegoś takiego. Jak to możliwe, że nasze skaleczenia, a nawet poważne rany mogą się zagoić ot tak, same z siebie?

W regeneracji skóry bierze udział cały organizm, a przede wszystkim płytki krwi, które łączą się ze sobą w okolicy rany, tworząc skrzep sklejający jej brzegi. Następnie organizm wysyła szereg enzymów działających odkażająco oraz przeciwzapalnie, po czym tkanki skóry mogą rozpocząć proces tworzenia się naskórka i zabliźniania rany. Istnieją trzy podstawowe rodzaje gojenia się ran:

  • przez rychłozrost (rany cienkie, w których naskórek łączy się sam i powstaje długa cienka blizna, w ten sposób goją się również rany zszyte chirurgicznie)
  • przez ziarnowanie (gojenie się ran z dużym ubytkiem skóry, gdzie regeneracja następuje od wewnątrz poprzez warstwową nadbudowę tkanek)
  • pod strupem (są to rany, w których napływająca krew utworzyła zewnętrzny skrzep, stający się naturalnym opatrunkiem dla rany)

Na co i dlaczego skóra choruje?

Skóra oprócz roli ochronnej jest również jak papierek lakmusowy wskazujący stan naszego zdrowia. Bardzo wiele chorób i dolegliwości wewnętrznych objawia się poprzez zmiany skóry obejmujące jej kolor oraz fakturę. Mogą przybrać one formę rumienia, zaczerwienienia, wyprysków, łuszczenia się, czy zmiany koloru np. na żółty w przypadku problemów z wątrobą lub na bardzo blady w przypadku anemii.

Na skórze uwidoczniają się również wszelkiego rodzaju reakcje alergiczne organizmu, które przejawiają się np. jako pokrzywki czy wysypki.

Niestety coraz częściej mamy do czynienia z różnego rodzaju chorobami skórnymi, które wynikają z takich czynników jak np.:

  • zaburzenia warstwy lipidowej skóry
  • szkodliwego wpływu środowiska zewnętrznego
  • chorób układu immunologicznego

Do najczęściej spotykanych schorzeń w obrębie skóry należą:

  • atopowe zapalenie skóry
  • czerniak
  • zakażenia bakteryjne, wirusowe lub grzybicze
  • przewlekły trądzik

Dbaj o swoją skórę, będzie Ci lepiej służyć

Odpowiednia pielęgnacja skóry pozwala skutecznie przeciwdziałać szkodliwym wpływom czynników zewnętrznych. Stosowanie środków, które zapewnią równowagę naszej powłoce, a przede wszystkim dadzą jej odpowiednią szczelność i izolacją są gwarantem dobrej kondycji skóry, a tym samym sprawnej ochrony całego organizmu. Niestety uszkodzona lub chora tkanka skórna jest niczym nieszczelny skafander, co na dłuższą metę stanowi olbrzymie niebezpieczeństwo dla zdrowia.

W utrzymaniu prawidłowego stanu skóry przydatne są różnego rodzaju kremy, takie jak np. Linomag, które zawierają wyciągi z naturalnych olejów. W ten sposób wspomagamy możliwości regeneracyjne naszej skóry.

Równie skuteczna w dbaniu o naszą naturalną barierę jest maść z lanoliną. Jeśli zauważamy, że nasza skóra jest przesuszona i ma tendencję do łuszczenia się, to warto włączyć do codziennej pielęgnacji tego typu preparaty. Jakby nie było, każda, nawet najlepsza zbroja, wymaga odpowiedniego naoliwienia – w razie konieczności stale lub profilaktycznie, tak od czasu do czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here