Nasturcja

0
1259
Nasturcja

Wiele jest roślin w naszych ogrodach, które nie tylko pięknie się prezentują i tworzą niesamowite ozdoby, ale również dostarczają wielu witamin i związków mineralnych, które są pomocne w leczeniu wielu dolegliwości. Coraz większa grupa lekarzy uzupełnia klasyczne terapie farmakologiczne wyciągami roślinnymi, gdyż ich skuteczność została już dawno udowodniona w wielu badaniach naukowych.

Nasturcja jadalna

Ciekawym przykładem leczniczej rośliny jest nasturcja. Jej fenomen tkwi w tym, że przez wiele lat uważana byłą wyłącznie za roślinę ozdobną. Odkryta w Peru, a potem na ogromną skalę uprawiana w Holandii stała się symbolem bogatych i luksusowych ogrodów. Jej piękne czerwone, pomarańczowe i żółte kwiaty oraz spektakularne pędy osiągające długość nawet czterech metrów przez długie miesiące w roku zdobiły balkony czy tarasy. Stosunkowo niedawno odkryto, że nasturcja to roślina nie tylko jadalna, ale również niezwykle dobroczynna dla organizmu.

Właściwości nasturcji

Nasturcja właściwości lecznicze ma bardzo szerokie. Doskonale radzi sobie z bakteriami, grzybami i wirusami. Jej działanie antyseptyczne (przypominające działanie wody utlenionej) sprawia, że napar z nasturcji można stosować na rany i zmienioną chorobowo skórę. Nasturcja jadalna przyspiesza gojenie ran i zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji i stanów zapalnych.

Okazuje się również, że nasturcja właściwości znalazła także w kosmetologii. Działa kojąco i łagodząco na skórę oraz wzmacnia włosy. Regularne płukanki włosów naparem z kwiatów lub liści nasturcji hamują łojotok, usuwają łupież, wzmacniają strukturę włosów oraz dodają im blasku.

Warto również wspomnieć w tym miejscu o skuteczności nasturcji w leczeniu infekcji i przeziębień. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C nasturcja jadalna wzmacnia odporność oraz doskonale radzi sobie w początkowych stanach przeziębienia skutecznie zwalczając bakterie i drobne wirusy.

Jak przygotować napar z nasturcji?

Przygotowanie naparu z nasturcji jest niezwykle proste. Wystarczy zalać liście lub kwiaty gorącą wodą i stosować miejscowo na zmienioną skórę lub stosować płukanki na włosy. W zależności od potrzeb napar z nasturcji można stosować nawet do kilku razy dziennie bez obaw o efekty uboczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here