Najlepsze dywany do minimalistycznego mieszkania

0
2398

Minimalistyczne mieszkania wyróżniają się prostotą i funkcjonalnością. Często mogą być kojarzone z pustką lub surowością. Dlatego warto dodać dodatki, które ocieplą wnętrze i sprawią, że będzie bardziej przytulne, jednak wciąż zachowa swój minimalistyczny charakter. Jednym z takich elementów wyposażenia wnętrz jest dywan.

Minimalizm w aranżacji wnętrz

Współczesne wzornictwo upodobało sobie styl minimalistyczny. Charakterystyczne dla niego prostota i funkcjonalność to główne cechy, które przyczyniają się do ciągłego poszerzania się grona sprzymierzeńców tego nurtu w urządzaniu wnętrz. Geometryczne, proste formy o podstawowych kształtach, jak koło, trójkąt czy prostokąt pozwalają na osiągnięcie ciekawych efektów estetycznych, zbliżając przedmioty codziennego użytku do arcydzieł sztuki. Gładkie powierzchnie i ograniczenie dodatków sprzyjają zabawom formami i kolorami. Kontrastowe zestawienia barw, operowanie bielą, czernią i szarościami nadają wnętrzom lekkości i neutralności.

Dywany – duże czy małe?

Wybór odpowiedniego dywanu do minimalistycznego wnętrza nie jest rzeczą łatwą. Szukając tego odpowiedniego, warto najpierw określić swoje preferencje. Dywany są dostępne na rynku w wielu kolorach, wzorach i wymiarach. Są też wykonane z różnorodnych materiałów. Zanim jednak zapadnie decyzja dotycząca kolorystyki i wzorów, warto skupić się na wymiarze.

Wielkość dywanu jest oczywiście uzależniona od dostępnego metrażu. W dużych pomieszczeniach można pozwolić sobie na dywany o imponujących gabarytach. Odpowiednie ustawienie mebli na dywanie sprawi, że dywan podkreśli elegancki charakter pokoju. Jednocześnie dywan zbyt mały sprawi wrażenie, że pomieszczenie jest ubogie. Układając dywan, dobrze pamiętać o tym, aby znajdował się minimum 90 cm od drzwi, by umożliwić ich swobodne otwieranie. Wymóg ten dotyczy przede wszystkim dywanów o wysokim runie.

Minimalistyczne dywany – kolorystyka i wzory

Dywany stanowią w przestrzeni domowej jedne z największych nośników kolorów i wzorów. Są wizualnym fundamentem aranżacji pokoju, pełniąc znaczącą rolę w wygodzie i funkcjonalności. Wybierając kolor dywanu, należy kierować się prostą zasadą: jasne dywany powiększają optycznie pomieszczenia, natomiast ciemne zmniejszają je, przy czym czynią je bardziej przytulnym.

Dywany utrzymane w jasnej kolorystyce są mniej praktyczne od ciemnych – szczególnie jeśli mają leżeć w kuchni lub przedpokoju. W przypadku pomieszczeń utrzymanych w monochromatycznej kolorystyce, dywan okaże się mocnym akcentem, ożywiającym pomieszczenie, przy zachowaniu minimalistycznego charakteru wnętrza. Barwa powinna być dopasowana do pozostałych elementów wyposażenia, tak aby uniknąć wrażenia chaosu czy zbyt silnego kontrastu.

Do minimalistycznych wnętrz najbezpieczniejszy będzie dywan o jednolitym kolorze. W przypadku wzorów można postawić na egzemplarz mocno wzorzysty, przy czym należy pamiętać, że zdominuje on całą aranżację, kontrastując z wystrojem. Delikatny wzór o mocniejszych barwach również świetnie się sprawdzi. Abstrakcyjne lub geometryczne desenie będą doskonale korespondowały z pomieszczeniami utrzymanymi w minimalistycznym stylu. Duży wybór dywanów można znaleźć na stronie firmy Komfort http://www.komfort.pl/pl/Dywany/c/d .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here