Temperatura powietrza jest bardzo ważnym czynnikiem. Od jej wysokości zależy, czy jest nam zimno czy ciepło, a co za tym idzie, czy czujemy się dobrze, czy źle. Na świecie istnieją rejony, gdzie zawsze jest zimno, na przykład za kołami podbiegunowymi albo we wnętrzach jaskiń. Gdzie indziej z kolei jest ciągle ciepło, na pewno taka sytuacja ma miejsce w tropikach, na większości pustyni i przy gorących źródłach.
Temperaturę w danym regionie można opisać na wiele różnych sposobów. Jeśli przez prawie cały czas gdzieś jest trzydzieści stopni, a tylko czasem spada do dwudziestu, to średnia temperatur będzie wynosić prawie trzydzieści, ale na pewno sporo więcej niż dwadzieścia. Ale taka sama średnia temperatura będzie dla miejsca, gdzie przez większość czasu jest czterdzieści, ale bywa chwile, że spada do zera. Jak więc lepiej opisać jakiś klimat lub pogodę, jeśli średnie są takie same, a nie chcemy wymieniać jaka temperatura była co godzinę? Możemy po prostu podać amplitudę.
Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Co to jest amplituda? To pojęcie można poznać w szkole na lekcji przyrody albo geografii. Jeśli mamy do czynienia z miejscem, gdzie najwyższa temperatura w ciągu dnia to trzydzieści stopni, a najniższa dwadzieścia, to różnica między temperaturami wynosi dziesięć stopni. Za to jeśli gdzieś w ciągu dnia jest raz czterdzieści, a raz zero, to różnica między ekstremalnymi temperaturami w ciągu dnia wynosi czterdzieści stopni. To jest amplituda dobowa, czyli informacja o tym jak bardzo różnią się od siebie wartości najmniejsze i największe w danym dniu, w tym przypadku temperatury.