Jak dbać o fiołek alpejski?

0
2657
Jak dbać o fiołek alpejski?

Fiołek alpejski – kwiat przepiękny, który wielu przypada do gustu, i który warto mieć w domu lub w mieszkaniu, chcąc poprawić jego wystrój. Jego utrzymanie jest bardzo trudne, jednakże daje bardzo dużo satysfakcji i przyjemności. Fakt, iż kwitnie o każdej porze roku sprawia, iż trzeba o niego bardzo dbać. Poniżej wskazówki, co należy zrobić, by utrzymać fiołek alpejski przy życiu.

Oświetlenie.

Fiołek alpejski, jako roślina rosnąca w klimacie leśnym potrzebuje dużo jasności. Oczywiście jak każda roślina, fiołek ceni sobie umiar, stąd nie należy eksponować go przez cały dzień na otwartym słońcu. Dużo lepszym rozwiązaniem jest postawienie go na parapecie, gdzie promienie słoneczne dochodzą albo o poranku, albo w późnych godzinach popołudniowych.

Ciepło.

Roślina ta lubi ciepło, jednak gorąca temperatura jest dla niego szkodliwa, stąd świetnie odnajduje się w lesie. Dlatego fiołek alpejski powinien być przechowywany w temperaturze w przedziale od 12 do 18 stopni przez całą dobę.

Wilgoć.

Jak już wspomniano, wysokie temperatury szkodzą fiołkowi, stąd należy unikać źródła ciepła, bowiem roślina szybko ulegnie uschnięciu. Ponadto należy unikać trzymania doniczki w wodzie, jednakże dobrym sposobem jest przechowywanie donicy z fiołkiem na wilgotnym żwirze. Ten zabieg umożliwia utrzymanie odpowiedniej wilgotności rośliny.

Nawadnianie.

Nawadnianie fiołka alpejskiego należy przeprowadzać bardzo ostrożnie. Wspomniano wcześniej, iż nie należy trzymać go bezpośrednio w wodzie. Dlaczego? Fiołek ten źle reaguje na zbyt dużą ilość wody, ale też gleba nie może być zbyt sucha, gdyż bulwy kwiatu są podatne na gnicie.

Jak dbać o fiołek alpejski?

Niezalecane jest więc podlewanie fiołka od góry, ponieważ woda może nie dostać się w okolice bulwy. Warto więc podlewać fiołek alpejski wypełniając podstawkę donicy wodą. Dzięki temu wody nie będzie ani zbyt mało ani zbyt dużo i utrzymamy odpowiednie proporcje. Jeśli mamy nadmiar wody, należy ją usunąć.

Pamiętajmy by przed następnym podlewaniem doprowadzić do uschnięcia ziemi, gdyż podlewając ją wcześniej spowodujemy nadmiar wilgoci i wody, co doprowadzi do więdnięcia fiołka alpejskiego.

Nawożenie.

O tym jak bardzo fiołek alpejski lubi równowagę w proporcjach składników niech przekona nas najlepszy sposób jego nawożenia. Najlepiej nawozić naprzemiennie nawozem zawierającym potas wraz ze specjalistycznym nawozem używanym do nawożenia bratków.

Nawozu najlepiej używać raz na dwa tygodnie, nie częściej. Nadmiar nawozu także zaszkodzi roślinie. Dlaczego? Zbytnie nawożenie spowoduje przyrost liści kosztem zakwitu kwiatów, a tego efektu chcielibyśmy z pewnością uniknąć.

Pielęgnacja.

Czynność chyba najprzyjemniejsza przy opiece nad wszelaką roślinnością, ale także wymagająca sporej uwagi. Nie inaczej jest w przypadku fiołka alpejskiego, bowiem każdy przekwitnięty kwiat lub niedojrzały liść musi zostać usunięty wraz całą podstawą, bowiem ich pozostanie przyczynia się do gnicia, i co za tym idzie zniszczenia rośliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here