Nawóz doglebowy i do fertygacji – jak łączyć te metody dla lepszych plonów?

0
13
Nawóz doglebowy i do fertygacji

Aby rośliny rosły zdrowo i wydawały satysfakcjonujące plony, warto podejść do uprawy w sposób kompleksowy. Łączenie różnego rodzaju nawozów, a także metod nawożenia, może być dobrym sposobem na uzyskanie obfitych zbiorów. Jednocześnie jest to kwestia, do której trzeba podejść z ostrożnością i uważnością, by nie zaszkodzić roślinom.

Nawozy doglebowe – podstawa udanej uprawy

Dostępne na rynku nawozy dzielą się na dwie podstawowe kategorie: dolistne i doglebowe. Produkty dolistne dostarczają roślinom niezbędne składniki odżywcze, przenikając przez nadziemne części roślin. Z reguły są dobrze przyswajalne, jednak nie mogą stanowić jedynej formy nawożenia. Z tego względu niezbędny jest nawóz doglebowy. Tego rodzaju środki najczęściej służą do podlewania upraw, choć mogą również mieć formę długodziałającego granulatu.

Wybierając nawóz do gleby, należy uwzględnić jej rodzaj, potrzeby uprawianych roślin oraz fazę wzrostu. Podstawowymi składnikami odżywek są azot, fosfor i potas. To pierwiastki niezbędne dla rozwoju tkanek roślinnych, stymulujące rozrost systemu korzeniowego i wzmacniające uprawy. Zapotrzebowanie na nie można określić, obserwując rośliny pod kątem ewentualnych zmian niedoborowych. Szybszą i bezpieczniejszą metodą są analizy gleby. Dają one precyzyjne informacje, jakich elementów trzeba dostarczyć z nawozem.

Nawożenie z nawadnianiem, czyli fertygacja

Fertygacja jest metodą znaną już od wielu lat. Pozwala na jednoczesne dostarczanie roślinom wody oraz niezbędnych składników odżywczych. To zabieg bardzo efektywny – nawozy są rozprowadzane równomiernie i trafiają prosto do strefy korzeniowej. Z tej techniki korzysta się najczęściej przy uprawach szklarniowych, ale równie dobrze sprawdza się w polowych systemach nawadniania. Fertygacja jest istotną częścią automatyzacji prac rolniczych i w zauważalnym stopniu odciąża rolników.

Dużą zaletą fertygacji jest oszczędność nawozów i wody, a także możliwość dostosowywania składów roztworu do aktualnych potrzeb roślin. W okresie intensywnego wzrostu zwykle stawia się na zwiększone ilości azotu. Z kolei w czasie kwitnienia większe znaczenie ma potas oraz inne mikroelementy. Nawóz do fertygacji to produkt bardzo dobrze rozpuszczający się w wodzie i łatwo przyswajalny przez rośliny.

Kompleksowe nawożenie

Stosowanie obu metod odżywiania upraw może przynieść dobre efekty, pod warunkiem właściwego zaplanowania całego procesu. Nawóz doglebowy może być wykorzystany do przygotowania podłoża przed wysiewem lub wysadzeniem roślin do gruntu. Z kolei fertygacja pozwala na bieżące uzupełnianie substancji odżywczych przez cały okres wegetacji.

Nawóz do fertygacji najczęściej podaje się w stosunkowo niewielkim stężeniu. Ma to na celu uniknięcie przenawożenia i uszkodzenia roślin. Przy regularnym stosowaniu tego zabiegu uprawy powinny rosnąć równo i stabilnie. Może się jednak zdarzyć, że pojedyncze sztuki będą potrzebować dodatkowego zasilenia i wzmocnienia. W takiej sytuacji można zastosować nawóz doglebowy, podając go tylko tym konkretnym roślinom. Preparaty o różnych składach i zastosowaniach oferuje sklep z nawozami dostępny pod adresem https://dlaroslin.pl/12138-Nawozy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here