Jak dbać o kolczyk w języku?

0
3575
Jak dbać o kolczyk w języku?

Trwa moda na piercing, głównie na przekłucie jest język. Biżuteria w tym miejscu wymaga szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza, gdy rana jest świeża.

Ten zabieg niesie więcej zagrożeń niż przekłucie uszu, dlatego nie wykonuj go samodzielnie lub u kosmetyczki. Udaj się do salonu piercingu. W czasie zabiegu używa się szczypiec i wenflonu. Kolczyk zaraz po przekłuciu powinien mieć ok.20mm (a więc powinien być trochę dłuższy przez wzgląd na występującą opuchliznę, gdyż zbyt krótki może nam się wrastać w ciało).

Pomyśl o kolczykach z bioplastu lub PTFE- przyśpieszają proces gojenia. Sztangę możemy kupić samodzielnie albo przy przekłuciu u piercera. Lepiej przed zabiegiem nie zażywać leków przeciwbólowych, które rozrzedzają krew. Koszt zabiegu wynosi ok. 100zł. Pamiętaj, nawet sterylny salon nie zapewni wyeliminowania komplikacji. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja rany po zabiegu.

W ciągu kilku godzin od zabiegu pojawi się opuchlizna. Będą trudności z wymową, zjawi się ból. Objawy te powinny zniknąć w ciągu 2 tygodni. Potem można wymienić sztangę na krótszą (na ok.14-16mm). Do tego czasu należy unikać dotykania kolczyka, zaczepiania nim o zęby- to może sprawić nam ból, opóźnić gojenie czy też wznowić krwawienie. Może dojść do zakażenia w przypadku wkładania brudnych palców lub przedmiotów do ust np. długopisów. Przed wygojeniem nie powinniśmy wyciągać kolczyka. W przypadku gdyby otworzył się sam, ostrożnie dokręć kuleczkę (wcześniej jednak należy umyć ręce) tak by sytuacja się nie powtórzyła.

W czasie gojenia unikaj nabiału, kwaśnych owoców, ostrych i słonych potraw, gum do życia oraz niektórych słodyczy np. krówek. Nie pij gorących napojów i alkoholu. Jedz ostrożniej i wolniej, do ust wkładaj mniejsze kęsy.

Przez pierwsze 2-3 tygodnie zrezygnuj z wszelkich kontaktów oralnych np. seks orany, całowanie z języczkiem.

Obserwuj ranę. Nie panikuj przy lekkim krwawieniu czy białej wydzielinie na języku. Skonsultuj się z lekarzem w przypadku zauważenia ropy wyciekającej z przekłucia lub pojawienia się innej zmiany.

Często płucz usta, zwłaszcza po jedzeniu. Sprawdzi się bezalkoholowy płyn do jamy ustnej, działający antybakteryjnie. Dobra będzie też szałwia i rumianek, które należy parzyć pod przykryciem przez 15 min. Wywar przed płukaniem powinien być ostudzony.

Jak dbać o kolczyk w języku?

Po przekłuciu języka, wymień szczoteczkę do zębów na nową, z miękkim włosiem i oddziel ją od innych szczoteczek. Na okres gojenia można także zmienić pastę do zębów na łagodniejszą np. dla dzieci.

Picie zimnej wody zmniejsza opuchliznę i koi język. Pomoże też ssanie kilka razy dziennie kostek lodu lub zamrożonego rumianku bądź szałwii.

Ze względu na występujący w pierwszy dniach dużego obrzęku, śpij z głową położoną wyżej niż zwykle. Głowa ułożona powyżej poziomu serca sprawi, że opuchlizna będzie mniejsza.

Nawet, gdy będzie się wydawać, iż po kilku dniach rana jest już wyleczona, pamiętaj, że to tylko wygląd zewnętrzny, gdyż wewnątrz tkanka jest niestabilna. Dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja przez cały okres gojenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here