Drenaż ułożeniowy – kiedy jest wskazany i jak on przebiega?

0
6566
Drenaż ułożeniowy – kiedy jest wskazany i jak on przebiega?

Drenaż ułożeniowy jak możemy się domyślić jest metodą leczniczą dotyczącą wnętrza naszego ciała. Przede wszystkim dotyczy on dróg oddechowych i układu oddechowego w ogóle. To właśnie on umożliwia sprawniejsze oddychanie i uniknięcie wielu infekcji. Kiedy się go stosuje? Opis tego czym jest drenaż ułożeniowy i jaki jest jego przebieg, poniżej.

Typologia drenażu ułożeniowego.

Podobnie jak wiele różnych metod leczniczych, tak drenaż ułożeniowy dzieli się na trzy główne typy. Są nimi drenaż statyczny, dynamiczny i autogeniczny. Pierwszy z nich to przyjmowanie pozycji ciała, umożliwiających oklepywanie po plecach i powodowanie wibracji klatki piersiowej.

Drenaż dynamiczny natomiast, to nic innego jak poruszanie się pacjenta w pozycji siedzącej we wszystkich kierunkach. Oczywiście kluczowe jest tutaj obranie odpowiedniego rytmu. Ostatni z wymienionych typów, drenaż autogeniczny polega na kontrolowanym oddychaniu.

Przebieg drenażu ułożeniowego.

Punktem wyjścia do przeprowadzenia drenażu ułożeniowego jest upewnienie się, gdzie dokładnie w naszym układzie oddechowym znajduje się wydzielina, której chcemy się pozbyć. Specjalista na tej podstawie określa pozycję, w jakiej powinien się ustawić pacjent w celu wykonania na nim zabiegu.

W określonej pozycji należy pozostać przez okres niespełna trzech kwadransów, podczas których w odpowiednim miejscu lekarz poklepuje pacjenta. Inaczej sprawa wygląda rzecz jasna w przypadku drenażu dynamicznego. Zawsze wykonywany w pozycji siedzącej, pacjent przemieszcza swoją sylwetkę tak, by pozostać w jednej pozycji przez ok. 20 sekund. Jeszcze inaczej przebiega leczenie za pomocą drenażu autogenicznego.

Drenaż ułożeniowy – kiedy jest wskazany i jak on przebiega?

 

W tym przypadku pacjent ustawiany jest w pozycji leżącej i powinien zgiąć kolana praktycznie na maksymalny pułap zgięcia jaki jest w stanie osiągnąć. Cały zabieg podzielić można na cztery fazy, jednakże pamiętać należy że jest on przeprowadzany samodzielnie. Warto jednak być wówczas pod obserwacją lekarską.

Wskazania i przeciwwskazania odnośnie drenażu ułożeniowego.

Drenaż ułożeniowy jest to jedna z tych terapii, która niesie ze sobą więcej przeciwwskazań aniżeli wskazań. Przede wszystkim drenaż ułożeniowy należy stosować u pacjentów cierpiących na mukowiscydozę, czy na nieodmę płuc. Są to te choroby, podczas których w płucach zalega bardzo duża ilość różnej wydzieliny.

Przede wszystkim niewskazanym jest przeprowadzanie drenażu ułożeniowego na osobie, która w niedalekiej przeszłości przeszła zawał serca, czy cierpiała ostatnio na inne zaburzenia związane z pracą serca. Ponadto nie powinno się zabiegów związanych z drenażem ułożeniowym przeprowadzać na osobach będących po zabiegach związanych z chorobami przełyku, takimi jak np. refluks.

Czy to wszystkie przeciwwskazania przed drenażem ułożeniowym? Jest on niewskazany dla osób, które miały niedawno wykonywane jakieś zabiegi ortopedyczne. Chodzi tutaj o to, by nie podejmować zbędnego ryzyka nawrotu urazu czy kontuzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here