Biegunka – efekt stresu czy przyczyna poważnej choroby?

0
1651
biegunka

Każdy z nas na pewno miał do czynienia z biegunką. Do głównych jej przyczyn zaliczamy stres, zatrucie pokarmowe, zmiana dotychczasowej diety, nowa suplementacja, przebyta operacja. Czasami jednak biegunka może się okazać przyczyną poważnej choroby, dlatego nie należy tak do końca jej lekceważyć.

Wyróżniamy trzy rodzaje biegunek: płynną, półpłynną oraz wodnistą.

Najczęstsze przyczyny występowania biegunki i jej rodzaje

Biegunka z medycznego punktu widzenia jest reakcją obronną organizmu. Reakcja ta często wywołana jest pojawieniem się w ciele substancji toksycznych, z reguły trwa jeden dzień a w niektórych przypadkach kilka godzin.

Długo utrzymująca się biegunka wodnista może doprowadzić do nagłego odwodnienia organizmu i spadku elektrolitów co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku małych dzieci i osób starszych. Biegunka wodnista bowiem doprowadza do silnego odwodnienia organizmu.

Najczęstsze przyczyny występowania biegunek to m.in.: infekcje bakteryjne, grypa jelitowa, alergie ze strony układu pokarmowego, zażywanie antybiotyków i innych suplementów, niektóre produkty spożywcze, choroby jelit, nowotwory, nadczynność tarczycy, cukrzyca, radioterapia, zażywanie środków przeczyszczających, alkohol itp..

Wyróżniamy następujące rodzaje biegunek:

  • biegunka osmotyczna – odmiana biegunki wodnistej, występuje w momencie zaburzenia wchłaniania wody z jelita grubego. Przyczyniają się do tego związki utworzone w wyniku rozpadu węglowodanów. Biegunkę osmotyczną wywołać może także nadwrażliwość na substancję słodzącą jaką jest sorbitol.

Temu rodzajowi biegunki często towarzyszy infekcja, a także choroby jelit oraz zażywaniu antybiotyków.

  • biegunka wydzielnicza (sekrecyjna) – wywoływana m.in. przez infekcje, niektóre leki oraz zaburzania ze strony układu pokarmowego. Występuje w momencie zwiększenia się ilości elektrolitów oraz wody.
  • biegunka wysiękowa – również bardzo wodnista, w kale znajduje się także krew oraz ropa. Jest objawem zapalenie jelit, zapalenia okrężnicy, choroby Leśniewskiego-Crohna, infekcji oraz innych schorzeń.

objawem czego jest biegunka i jak z nią sobie radzić

Co jest ważne podczas występowania biegunki?

Biegunka u jednych może mieć łagodny przebieg (postać nieskomplikowana) i trwać kilka godzin a u drugich przedłużyć się nawet do kilkunastu godzin  (postać skomplikowana) – taka biegunka może być objawem poważnych schorzeń organizmu.

Biegunce w postaci skomplikowanej dochodzą dodatkowe objawy takie jak: obecność w wydalanym kale krwi, śluzu, ropy, niestrawionych resztek pokarmów oraz nagły spadek wagi i nierzadko wysoka gorączka. W przypadku powyższych objawów, które występują dłużej niż jeden dzień należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Metody walki z biegunką

Najważniejsze co należy zrobić w przypadku wystąpienia biegunki to odpowiednio się nawadniać! Pamiętaj o tym, że biegunka jest jedną z przyczyn odwodnienia organizmu! Popijaj więc duże ilości wody mineralnej – jednak nigdy w trakcie posiłków! Staraj się jeść jak najmniej smażonego, a także pić kofeiny, ponieważ ma ona właściwości przeczyszczające.

Wybierz zatem coś lżejszego – kaszkę, kleik ryżowy, budyń, kisiel lub zupę naszych babć dobrą na wszystko czyli tradycyjną marchwiankę.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here