Artysta praktyk

0
1233
Artysta praktyk

Masz zacięcie artystyczne, ale nie chcesz kończyć malarstwa, bo zawód artysty jest dla ciebie za mało intratny? Nie pociąga cię niepewna przyszłość absolwenta Akademii Sztuk Pięknych? Nic straconego. Są takie kierunki, które pozwalają na rozwijanie pasji malarskich, rzeźbiarskich i umiejętności z zakresu szeroko rozumianych sztuk wizualnych, a jednocześnie gwarantują późniejsze zatrudnienie, które nie wiążę się z byciem pedagogiem. Takim kierunkiem jest wzornictwo.
Wzornictwo studia – poradnik dla kandydata.
Jest to kierunek z zakresu studiów plastycznych. Absolwent tego kierunku nie jest jednak artystą w klasycznym rozumieniu. Osoba, która ukończyła wzornictwo zajmuje się przede wszystkim opracowywaniem wizualnej strony produktów i przedmiotów o charakterze użytkowym. To praca z przedmiotami codziennego użytku, są to np. naczynia, sprzęt elektroniczny, meble. Taka osoba zajmuje się szeroko pojmowanym designem. Banalnym wydaje się stwierdzenie, że otaczamy się przedmiotami; to dla nas dość oczywiste. Każdy z tych przedmiotów musi jakoś wyglądać, a tym zajmują się osoby, które ukończyły wzornictwo. Skoro otacza nas cała gama przedmiotów, to jasne, że pracy w tym zakresie jest dużo.
Osoba, która chce studiować wzornictwo musi spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim wymagany jest talent plastyczny i wyobraźnia przestrzenna. Ważna jest też kreatywność na wysokim poziomie, zdolności manualne i umiejętność radzenia sobie z problemami technicznymi.
Program tych studiów jest różnorodny i rozbudowany. Znajdują się w nim takie przedmioty jak klasyczne malarstwo, rysunek, czy rzeźba. Są one jednak uzupełnione zajęciami, na których studenci uczą się pracy z różnego typu materiałami, przy wykorzystaniu różnych technik (zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych). Ważny jest też rysunek techniczny, dokumentacja projektowa oraz historia designu. Oprócz troski o wizualną stronę przedmiotów, absolwenci wzornictwa, zajmują się również poszukiwaniem najlepszych rozwiązań funkcjonalnych, materiałowych i konstrukcyjnych. Dlatego tak ważne jest zacięcie techniczne kandydata. Świadomość podstaw komunikacji wizualnej, praw rynku, czy semiotyki reklamy jest gwarantem przygotowania ofert, które będą dopasowane do oczekiwań odbiorcy. Student wzornictwa musi posiadać kompetencje z zakresu kreowania skutecznych komunikatów wizualnych. Owa skuteczność realizuje się zarówno na poziomie estetyczny, jak i funkcjonalnym. Ważna jest świadomość rynku, aktualnych trendów i oczekiwań konsumentów. Wzornictwo to kierunek praktyczny. Zaprojektowany produkt nie tylko musi być ładny i spełniać swoją funkcję, ale musi się też sprzedawać.W związku z różnorodnością w obrębie kierunku, absolwent może wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie zajęcie.
Wzornictwo to kierunek, który stwarza szereg możliwości zawodowych. Dostanie się na wzornictwo nie jest łatwe i wiąże się z wieloetapowym procesem rekrutacyjnym. Samo studiowanie wymaga samozaparcia i ciężkiej pracy. Jeśli jednak komuś uda się ukończyć te studia, to z dużym prawdopodobieństwem zakończy się to sukcesem zawodowym.

http://www.inwestycyjnawolnosc.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKredyty online
Następny artykułPraca dla nieletnich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here