Biegunka – efekt stresu czy przyczyna poważnej choroby?

0
biegunka

Każdy z nas na pewno miał do czynienia z biegunką. Do głównych jej przyczyn zaliczamy stres, zatrucie pokarmowe, zmiana dotychczasowej diety, nowa suplementacja, przebyta operacja. Czasami jednak biegunka może się okazać przyczyną poważnej choroby, dlatego nie należy tak do końca jej lekceważyć.

Wyróżniamy trzy rodzaje biegunek: płynną, półpłynną oraz wodnistą.

Najczęstsze przyczyny występowania biegunki i jej rodzaje

Biegunka z medycznego punktu widzenia jest reakcją obronną organizmu. Reakcja ta często wywołana jest pojawieniem się w ciele substancji toksycznych, z reguły trwa jeden dzień a w niektórych przypadkach kilka godzin.

Długo utrzymująca się biegunka wodnista może doprowadzić do nagłego odwodnienia organizmu i spadku elektrolitów co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku małych dzieci i osób starszych. Biegunka wodnista bowiem doprowadza do silnego odwodnienia organizmu.

Najczęstsze przyczyny występowania biegunek to m.in.: infekcje bakteryjne, grypa jelitowa, alergie ze strony układu pokarmowego, zażywanie antybiotyków i innych suplementów, niektóre produkty spożywcze, choroby jelit, nowotwory, nadczynność tarczycy, cukrzyca, radioterapia, zażywanie środków przeczyszczających, alkohol itp..

Wyróżniamy następujące rodzaje biegunek:

  • biegunka osmotyczna – odmiana biegunki wodnistej, występuje w momencie zaburzenia wchłaniania wody z jelita grubego. Przyczyniają się do tego związki utworzone w wyniku rozpadu węglowodanów. Biegunkę osmotyczną wywołać może także nadwrażliwość na substancję słodzącą jaką jest sorbitol.

Temu rodzajowi biegunki często towarzyszy infekcja, a także choroby jelit oraz zażywaniu antybiotyków.

  • biegunka wydzielnicza (sekrecyjna) – wywoływana m.in. przez infekcje, niektóre leki oraz zaburzania ze strony układu pokarmowego. Występuje w momencie zwiększenia się ilości elektrolitów oraz wody.
  • biegunka wysiękowa – również bardzo wodnista, w kale znajduje się także krew oraz ropa. Jest objawem zapalenie jelit, zapalenia okrężnicy, choroby Leśniewskiego-Crohna, infekcji oraz innych schorzeń.

objawem czego jest biegunka i jak z nią sobie radzić

Co jest ważne podczas występowania biegunki?

Biegunka u jednych może mieć łagodny przebieg (postać nieskomplikowana) i trwać kilka godzin a u drugich przedłużyć się nawet do kilkunastu godzin  (postać skomplikowana) – taka biegunka może być objawem poważnych schorzeń organizmu.

Biegunce w postaci skomplikowanej dochodzą dodatkowe objawy takie jak: obecność w wydalanym kale krwi, śluzu, ropy, niestrawionych resztek pokarmów oraz nagły spadek wagi i nierzadko wysoka gorączka. W przypadku powyższych objawów, które występują dłużej niż jeden dzień należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Metody walki z biegunką

Najważniejsze co należy zrobić w przypadku wystąpienia biegunki to odpowiednio się nawadniać! Pamiętaj o tym, że biegunka jest jedną z przyczyn odwodnienia organizmu! Popijaj więc duże ilości wody mineralnej – jednak nigdy w trakcie posiłków! Staraj się jeść jak najmniej smażonego, a także pić kofeiny, ponieważ ma ona właściwości przeczyszczające.

Wybierz zatem coś lżejszego – kaszkę, kleik ryżowy, budyń, kisiel lub zupę naszych babć dobrą na wszystko czyli tradycyjną marchwiankę.

 

Zadbaj o renomę swojego salonu

0

Nie da się ukryć, że opinie na temat świadczonych usług rozprzestrzeniają się w sieci z zawrotną prędkością. Wszystko to sprawia, że mogą one stać się głównym narzędziem do budowania odpowiedniej renomy, a także popularności naszej firmy.

Brązowy cukier – czy ksylolit to suplement wyłącznie dla cukrzyków?

0
ksylitol

Ksylitol (cukier brzozowy) to naturalny słodzik, który jest dobrą alternatywę dla cukru. W przeciwieństwie do niego ksylitol zawiera aż o 40 proc. mniej kalorii oraz ma zdecydowanie niższy indeks glikemiczny, więc poleca się przede wszystkim cukrzykom oraz osobom odchudzającym się. Sprawdź, jakie jeszcze wartości ma ksylitol. Ksylitol (cukier brzozowy) to substancja słodząca pochodzenia naturalnego, która obok sorbitolu, mannitolu, erytritolu oraz maltitolu należy do grupy polioli, czyli „alkoholi cukrowych” – węglowodanów cechujących się niską wartością energetyczną a tym, iż nie podnoszą poziomu glukozy we krwi. Takie wartości ksylitolu sprawiają, iż posiada on polecany szczególnie diabetykom oraz osobom walczącym z nadwagą.

Ksylitol (cukier brzozowy) – występowanie. Jak smakuje ksylitol?

Ksylitol niejednokrotnie jest pozyskiwany z kory fińskiej brzozy, choć jest oraz w pewnych owocach (truskawkach, jagodach, malinach, śliwkach, gruszkach), kolbach kukurydzy oraz grzybach. Warto wiedzieć, iż ludzki organizm a w odpowiednich dawkach wytwarza ksylitol. Cukier brzozowy wygląda oraz smakuje tak, jak tradycyjny cukier. Także podczas jego wykonania można także wyczuć niezwykle przyjemny, miętowy aromat. Ksylitol można znaleźć w wielu artykułach. W sprzedaży niejednokrotnie jest jako skarmelizowany cukier, choć spotkać można również gumy do żucia z ksylitolem, miętówki, a również pasty do zębów oraz aerozole do nosa.

Ksylitol (cukier brzozowy) dla cukrzyków

Ksylitol należy do grupy polioli. Są to węglowodany, które są wolniej wchłaniane w przewodzie pokarmowym, a ich metabolizm odbywa się w sposób praktycznie niezależny od insuliny (czy przy nieznacznym jej udziale), tzn. nie wywołują wzrostu stężenia glukozy we krwi oraz nie stymulują wydzielania insuliny. W kontakcie z tym indeks glikemiczny ksylitolu (IG=8) jest powszechnie niższy aniżeli cukru. A im niższy IG, tym niższy stopień cukru we krwi. Z tego powodu ksylitol jest polecany cukrzykom, osobom z zakłóconą tolerancją glukozy oraz insulinoopornością.

cukier czy słodzik ksylitol co lepsze i dlaczego

Ksylitol (cukier brzozowy) a odchudzanie. Ile kalorii ma ksylitol?

Tenże naturalny słodzik jest otwarty dla osób zmagających się z otyłością oraz otyłością. Cukier brzozowy ma niemal 2 razy mniej kalorii aniżeli cukier – dostarcza średnio 2,4 kcal/g, w zestawieniu do zwykłego cukru, który dostarcza 4 kcal/g. Poza tym obniża łaknienie na słodycze.

Ksylitol (cukier brzozowy) przeciwko próchnicy oraz innym wadom zębów

Naukowcy, których wyniki badań zostały wydane w „Journal of American Dental Association”, wykazali także, iż ksylitol pomaga zapobiegać próchnicy oraz innym wadom zębów. Cukier brzozowy szybko przywraca właściwe pH śliny, zmniejszając okres ekspozycji zębów na funkcjonowanie szkodliwych kwasów. Także hamuje rozmnażanie bakterii, które są winne za psucie się zębów. Tę tezę potwierdzają badacze z Harvard School of Dental Medicine (Wydział Stomatologii Uniwersytetu Harvarda), którzy stwierdzają, iż „ksylitol wyraźnie obniża ilość wypadków. Więc dzieciom, zamiast cukru, który powoduje próchnicę zębów (a również paradontozę), lepiej dać tenże naturalny słodzik. Niektórzy zalecają przed połknięciem ksylitolu wymieszać go ze śliną oraz przepłukać nim jamę ustną. Inni przyrządzają z niego roztwory wodne jako płukanki (nie tylko do ust, jednak również gardła).

Kontrola z ZUSu w weekend? Co oznacza?

0
Kontrola zus

Czy wiesz, że ok 10% osób korzystających ze zwolnień lekarskich, w rezultacie w tym czasie, wykonuje aktywność zawodową? Czy wiesz, że co drugi Polak ma na swoim koncie nieprawdziwe zwolnienie lekarskie? Czy wiesz, że 1 osoba na 15 zbadanych nadużywała prawa do choroby? A czy wiesz, że ZUS może to skontrolować? Niestety w dzisiejszych czasach ZUS, kontroluje, niemalże wszystko i to niemalże w każdym czasie, również właśnie kontrole w weekend, nie należą do rzadkości. Jeśli te statystyki nie są Wam obce, albo jeśli jesteście ciekawi jak przebiega kontrola ZUSu zerknijcie na poniższy artykuł. Zwolnienie lekarskie, przynajmniej w teorii, dotyczy zwolnień chorobowych, z tytułu niemożności wykonywania zleconej pracy. Najczęściej bierze się go w okresie operacji, grypy czy innych problemów zdrowotnych. “Najczęściej” nie oznacza jednak “zawsze”. Coraz częściej słyszy się i praktykuje zwolnienia lekarskie, które nie mają nic wspólnego ze stanem naszego zdrowia. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji w której postanawiamy udać się po L4 z powodu… wyjazdu, remontu czy wakacji. Zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60, poz. 636 z późniejszymi zmianami), kontrola ZUS odbywa się w najmniej oczekiwanym dla nas momencie. Tak, także w weekend. Zlecenia tego typu odbywane są losowo, a na pierwszy rzut idą wszelkie zwolnienia długotrwałe, również wystawione przez ubezpieczyciela.

Kontrola z ZUSu - czemu kiedy i jak

Podczas takiej kontroli ZUS może zlecić kilka działań

•skierować osobę chorą na dodatkowe badania specjalistyczne, związane ze zwolnieniem chorobowym
•zażądać nowego, dokładnego odpisu z wizyty danego lekarza, który wystawi L4
przeprowadzić badanie na nowo, w wyznaczonym miejscu i czasie
Celem tego typu działań jest przede wszystkim sprawdzenie czy osoba w okresie odbywania zwolnienia lekarskiego nie odbywa i nie wykonuje innej pracy, oraz czy zwolnienie lekarskie wystawione jest słusznie. W momencie nie zastania chorego w domu ( nawet w weekend) wysłane zostaje pismo ponaglające, mówiące o konieczności wystosunkowania wyjaśnienia maksymalnie w ciągu 3 dni. Jeśli tego nie zrobi wysyłane jest ponaglenie i w ciągu następnych 7 dni oczekuje się na pismo.

Co się stanie jeśli…

…nie złoży się wyjaśnień albo nie przejdzie się kontroli ZUSu? Osoba na zwolnieniu traci prawo do zasiłku na cały okres odbywania zwolnienia chorobowego.

Kogo najczęściej bierze się na kontrolę?

Oczywiście reguły nie ma, bowiem cały zabieg ZUSu polega na zaskoczeniu osoby chorej. Najczęściej jednak wybiera się osoby, które korzystają ze zwolnień często, na długo lub które zwolnienia lekarskie biorą od różnych lekarzy czy wcześniej składały zaświadczenia lekarskie po terminie.

Co wykazują kontrole?

Oprócz statystyk które przedstawiliśmy na początku warto dodać, że co 15 zwolnienie jest zupełnie nieważne, dzięki czemu ZUS wstrzymał wypłacanie zasiłku na łączną kwotę 150mln zł.

Badanie HBs – antygeny i przeciwciała wirusowego zapalenia wątroby

0
wirusowe zapalenie wątroby

Jak wykryć WZW B? Jakie analizowania należy zrobić w celu identyfikacji wirusa HBV? Żeby zdiagnozować wirusowe zapalenia wątroby (WZW) rodzaju B wystarczy zrobić analizowania krwi. Oznaczenie antygenów oraz przeciwciał wirusowego zapalenia wątroby (WZW) rodzaju B we krwi wykorzystuje się w ochronie oraz diagnostyce zapalenia wątroby rodzaju B (WZWB). Do antygenów WZW rodzaju B należą antygenHBs(HBsAg) oraz HBe(HBeAg). Z kolei do przeciwciał – przeciwciała HBs (anty HBs), przeciwciałaHBc (anty-HBc), przeciwciałaHBe (anty-HBe). Także w ocenie zakażeń HBV zajmuje się również formy PCR – badanie wykrywające DNA, czyli kwas nukleinowy (materiał genetyczny) wirusa. Badanie HBV DNA wykonywa się wraz z powyższymi testami, natomiast nigdy zamiast nich. Dzięki badaniu można określić wrażliwości HBV na środki, monitorować leczenie oraz przewidywać odpowiedź na terapię.

Wirusowe zapalenie rodzaju B – jak się zarażamy

Wirusowym zapaleniem rodzaju B może zarazić się na drodze stosunku płciowego z osobą zakażoną bez zabezpieczenia (może toż być też stosunek analny lub oralny). Zakażenia jest w efekcie kontaktu ze spermą lub wydzieliną z pochwy, więc niezwykle istotne jest stosowanie prezerwatyw, natomiast należy pamiętać, iż nie zabezpieczają one nas w stu procentach. Powszechnie zdarza się, iż prezerwatywa w trakcie stosunku pęka, czy się zsuwa, jednak wynika to często z niewiedzy jak dobrze ją wykorzystywać. Istotne jest także zwrócenie uwagi na wszystkiego typu ranki lub owrzodzenia, które mieszkają w strefie organów płciowych, bo one także potrafią doprowadzać do zakażenia.

lecznie wirusowego zapalenia wątroby

Wirusowe zapalenie rodzaju B – sygnały

Sygnały wirusowego zapalenia wątroby rodzaju B zależą od liczby wirusów znajdujacych się systemie pacjenta i tego w którym bycie jest system immunologiczny danego chorego. Poniżej przedstawiono podstawowe sygnały dolegliwości.
1. Sygnały zwiastunowe wirusowego zapalenia wątroby rodzaju B: nie charakteryzują się niczym szczególnym, zazwyczaj przypominają sygnały grypopodobne. Chorzy uskrażają się na ucisk mięśni, ucisk stawów, wysoką temperature, ogólne zmęczenie i zmęczenie. Także pojawiają się choroby w formie bólu brzucha, wymioty, wymiotów lub brak apetytu – pochodzące z powiększenia się wątroby.
2. Sygnały zaawansowanego wirusowego zapalenia rodzaju B: u chorych może pojawić się mocz o barwie piwnia, jasny stolec, żółtaczka, powiększona śledziona i wątroba oraz ucisk w prawym podżebrzu. Oprócz tego czasem występują sygnały ze strony innych organów: potrafią pojawić się zmiany w EKG i zapalenie trzustki oraz anemia. Zdarza się (chociaż niezwykle rzadko), iż toczy się formę nadostra wirusowego zapalenia wątroby rodzaju B, która w konsekwencji powoduje konieczność przeszczepu wątroby.
3. Sygnały przewlekłego zapalenia wątroby rodzaju B: w małym procencie wypadków wirusowe zapalenie wątroby rodzaju B ma w forma długotrwałą. Wtedy objawy kliniczne całkiem znikają, chociaż dolegliwość nadal trwa, a po latach daje powikłania w formy np. marskości wątroby. Skąd się to ma? Otóż, mikroorganizmy HBV przez cały okres zakażają komórki w wątrobie.

Nieprawidłowe ilości neutrofitów – co to oznacza

0
neutrofile

Ludzki organizm narażony jest  na wiele różnych zagrożeń. Są to wirusy, bakterie oraz różne niebezpieczne substancje. Stąd wiele mechanizmów obronnych a  jednym z ważniejszych jego elementów są neurotrofile. Pomagają one w walce z różnymi chorobami oraz stanami zapalnymi oraz poprawiają tak zwaną odporność komórkową. Neutrofile to jedna z rodzin krwinek białych, najliczniejsza w układzie immunologicznym. Zarówno nadmiar jak i braki neutrofilów mogą świadczyć o poważniejszych chorobach.

Co to są neutrofile

Neutrofile należą do grupy leukocytów czyli białych krwinek będących jednym z najważniejszych składników krwi. Ich głównym zadaniem jest wspieranie układu odpornościowego. Skutecznie chronią przed patogenami czyli bakteriami i wirusami. Potrafią także pochłaniać szkodliwe substancje, które potem są trawione i neutralizowane w ich wnętrzu. Ogromną zaletą jest prędkość ich działania ponieważ bardzo szybko reagują na zagrożenia i równie szybko zaczynają działać. Poziom neutrofilów oznacza się za pomocą badania krwi, jest to jedno  z podstawowych badań przy wykonywaniu morfologii.

Jak wykonuje się badanie

Do oznaczania poziomu neutrofilów potrzebna jest niewielka ilość krwi, u dzieci często pobieranej z palca. Badanie wykonuje się rano, należy być na  czczo, minimum osiem godzin po ostatnim posiłku. Wynik jest po kilku godzinach. Przed badaniem trzeba poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i ogólnym stanie zdrowia. Poziom neutrofilów ma znaczenie wtedy, gdy u pacjenta podejrzewa się niektóre choroby oraz w celu wyznaczenia jego odporności. Prawidłowa ilość neutrofilów to 1800- 8000/ μl. Stosowany jest  także wskaźnik procentowy w stosunku do ogólnej liczby leukocytów we  krwi, przedział ten powinien wynosić 60- 70 % wszystkich białych krwinek.

co oznacza wysoki poziom neutrofilów

Za wysoki poziom neutrofilów

Poziom neutrofilów wynoszący powyżej 8000/μl może świadczyć o rozwijającej się chorobie. Dlatego to badanie jest często początkiem szerszej diagnostyki,    której celem jest odnalezienie źródła problemu. Powodów podwyższonego  poziomu neutrofilów może być wiele. Najpoważniejszymi z nich są białaczka i nowotwory ale także zawał serca, dna moczanowa, mocznica a także  niedokrwistość hemolityczna. Wysoki poziom jest ponadto charakterystyczny przy stanach zapalnych, ostrych infekcjach oraz krwotokach. Rzadziej świadczy o nadczynności kory nadnerczy, zespole Cushinga lub chorobie autoimmunologicznej. Podwyższony poziom występuje także na skutek zatrucia środkami chemicznymi oraz lekami, szczególnie wtedy, gdy były przyjmowane od dłuższego czasu. Zarówno w przypadku podwyższonego jak i obniżonego  poziomu neutrofilów należy skonsultować się z lekarzem.

Zbyt niski poziom neutrofilów

Obniżona zawartość neutrofilów nazywana jest neutropenią a jej przyczyny są różne. Dochodzi do tego gdy ich ilość spada poniżej 1500/ μl  i świadczy o tym, że w organizmie dzieje się coś, co budzi niepokój. Niski poziom neutrofilów jest wynikiem między innymi białaczki, nadczynności tarczycy, niektórych chorób  wątroby oraz niedokrwistości złośliwej lub aplastycznej, infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Inne powody ich obniżenia to akromegalia, nadmierne wytwarzanie hormonu wzrostu, niedobór folianów i witaminy B12 oraz choroby autoimmunologiczne. Lekceważenie neutropenii może doprowadzić do zupełnego zaniku krwinek białych skutkiem czego organizm pozostaje bez obrony.

PRODUKTY O NISKIM INDEKSIE GLIKEMICZNYM – NIE TYLKO WARZYWA

0
produkty o niskim indeksie glikemicznym

 O szczupłej sylwetce marzy każda osoba, niezależnie od wieku. Głównie o szczupłą i atrakcyjną sylwetkę dbają kobiety – i te w młodym wieku, i te w dorosłym życiu. Chcą czuć się atrakcyjne i potrzebne, a przede wszystkim zdrowe, aby mieć siłę na codzienne obowiązki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sport, ale wiele osób, głównie ze względu na brak czasu, a czasem i możliwości wysiłkowej, decyduje się na dietę. Świetnym rozwiązaniem jest postawienie na tak zwaną dietę glikemiczną, dzięki które poziom cukru we krwi utrzymuje się na wzorowym poziomie.

Brak głodu a efekty

Niektórzy kwestię odchudzania kojarzą głównie z głodem. Możemy spotkać się z takimi stwierdzeniami, że osoby przechodzące na dietę boją się, że z powodu braku spożywania odpowiedniej ilości pokarmu będą głodne, a co za tym idzie nie będą miały sił na wypełnianie codziennych obowiązków, które bądź co bądź wypełnić muszą. Dieta glikemiczna gwarantuje, że przede wszystkim jest bezpieczna dla zdrowia, więc osoby, które do niej przystępują, nie muszą się niczego tak naprawdę obawiać. Oczywiście pod warunkiem, że będą postępować zgodnie z zasadami ustalonej diety. W tej diecie istnieje takie pojęcie jak indeks glikemiczny, który klasyfikuje produkty o niskim, średnim i wysokim wskaźniku glikemicznym. Warto się zapoznać z instrukcjami przed przystąpieniem do diety. Równowaga pokarmowa jest tutaj niezwykle istotna. Tylko dzięki niej osiągniemy takie rezultaty, jakie wcześniej sobie założyliśmy. Krótko mówiąc, odpowiednie zastosowanie jest gwarancją do sukcesu!

dieta glikemiczna a odpowiednie produkty

Zdrowie to podstawa

W diecie glikemicznej można śmiało spożywać warzywa i to w całkiem dużej ilości. Szczególnie wskazane do spożywania są takie warzywa jak marchew, cukinia czy też pomidory. Jeśli chodzi o marchew to należy pamiętać, że marcher surowa ma niski wskaźnik glikemiczny, a marchew gotowana znacznie większy. Również mile widziane jest zajadanie owoców, które we wspomnianym indeksie glikemicznym mają najmniejszy wskaźnik. Z pewnością do takich owoców należą jabłka, truskawki, morele czy czereśnie. Oprócz owoców i warzyw można spożywać pieczywo, otręby, biszkopty, a nawet ciemną czekoladę. Wybór zatem nie jest mały, najważniejsze, by podczas diety się nie męczyć, tylko być szczęśliwym i zadowolonym z jej efektów.

Dieta glikemiczna prowadzi nie tylko do ładnej sylwetki, ale także, a może przede wszystkim, to oczyszczenia organizmu ze zbędnych kalorii. Dzięki temu nasze samopoczucie będzie lepsze. Również zdrowie jest niezwykle istotne, a ściślej mówiąc, lepsze zdrowie dzięki stosowaniu diety glikemicznej. Dietę glikemiczną należy stosować zgodnie ze wzkaźnikami glikemicznymi, aby nie narazić naszego zdrowia na niepotrzebne komplikacje. Warto pamiętać, że dietę ustalili specjalni fachowcy, którzy znają się na rzeczy. Zatem własne pomysły w tej diecie nie są z pewnością wskazane.

ZAPACH TWOJEGO CIAŁA – CO MÓWI O TWOIM ZDROWIU?

0
nieprzyjemny zapach skóry

Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć osób, które codziennie dbają o higienę. Najczęściej może to oznaczać choroby takiej jak: cukrzyca, niewydolność wątroby i nawet schizofrenia. Większość ludzi uważa, że nieprzyjemny zapach ciała pochodzi od naszego potu. Jednak pot tak naprawdę jest bezwonny. Zapach ten wydzielają bakterie, znajdujące się na przykład w pachach, pachwinach, a nawet w skórze głowy. Dopiero przy kontakcie bakterii z potem, uwalniają się substancje dające nieprzyjemny zapach ciała. Warto wiedzieć, że spowodowane jest to tym, że wyróżniamy dwa rodzaje potu: pot apokrynowy i pot z gruczołów ekrynowych. Ten pierwszy rodzaj wydzielają emocję i stres, drugi zaś na skutek zbyt wysokiej temperatury czy wysiłku fizycznego. Przykry zapach skóry może być również skutkiem złej diety, palenia papierosów i trawienia alkoholu. Zapach nie dotyczy tylko wydzielania potu pod pachami, ale również naszego oddechu i zapachu z miejsc intymnych. W przypadku tych ostatnich, zapach jest zjełczały lub stęchły. Oznacza to, że mamy problemy z trawieniem. Musimy wiedzieć również, że rybi smród pochwy może oznaczać infekcję drożdżakową. Natomiast kwaśny zapach w okolicach intymnych świadczy zazwyczaj o infekcji bakteryjnej. Nie ma powodu do wstydu, ponieważ jest to schorzenie które może przytrafić się każdej kobiecie, nawet wtedy gdy prowadzi higieniczny styl życia.

co zapach naszej skóry mówi o naszym zdrowiu

Czy budzisz się czasami bądź codziennie z nieświeżym oddechem?

Halitoza jest to nieprzyjemny zapach z ust i jest dość powszechną przypadłością. Problem taki może niezwykle utrudnić życie, zniechęcić znajomych, uniemożliwić zawarcie nowych przyjaźni i zdyskwalifikować w oczach pracodawcy. Nieprzyjemny zapach towarzyszy również schorzeniom śluzówki w ustach, próchnicy, chorobom dziąseł, a także kamieniowi nazębnemu.  Jeśli mamy taki problem to oznacza, że nasz organizm nie jest zdrowy. Najlepiej zrobimy jeśli udamy się do stomatologa w celu wyleczenia ubytków. Nieświeży oddech może świadczyć o wielu schorzeniach. Na przykład o infekcji płuc lub zatok, zapaleniu oskrzeli, zakażeniu migdałów, choroby wątroby, refluksie żołądka i chorobie nerek. Może to być spowodowane spaniem z otwartymi ustami.  Jeśli nasz oddech ma słodkawy zapach, to może świadczyć o cukrzycy. W takim przypadku powinniśmy udać się do lekarza w celu zrobienia badań. Powodem nieświeżego oddechu mogą być również akrylowe protezy zębowe. Powinniśmy się więc zainteresować zapachami wydobywającymi się z poszczególnych części swojego ciała. Powinniśmy być czujni. Jeśli w porę zareagujemy, to mamy szansę na szybkie pozbycie się przyczyny. Warto również wiedzieć, że nieprzyjemny zapach ciała może być również problemem psychologicznym i społecznym.

Czyszczenie pralki i lodówki – domowe sposoby

0
czyszczenie pralki i lodówki

Lodówka i pralka to sprzęty gospodarstwa domowego, z których korzystamy najczęściej. Nic więc dziwnego, że wymagają one regularnego czyszczenia i pielęgnacji, by służyły nam jak najdłużej. Do tych zabiegów wcale nie trzeba używać naszpikowanych chemią środków czyszczących. W 2012 roku w prestiżowym piśmie „Daily Mail” opublikowane zostały wyniki badań, z których wynika, że w lodówkach odnaleźć można szczepy tak niebezpiecznych bakterii jak Salmonella, Listera i E.coli. Najwięcej mikroorganizmów „zamieszkuje” dolne szuflady, w których najczęściej przechowujemy warzywa. Naukowcy biją na alarm – brak regularnego czyszczenia lodówki może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób. Warto zatem baczniej przyjrzeć się naszej chłodziarce i zadbać o jej wnętrze. Pomóc w tym mogą środki, które dostępne są w każdym domu: soda, ocet, sól.

Mycie lodówki krok po kroku

Na początku jednak należy opróżnić lodówkę, wyciągając z niej produkty spożywcze i wszystkie półki. Czyszczenie lodówki najlepiej zacząć od ewentualnego wymiecenia okruszków. Tak przygotowaną lodówkę myjemy wybranym środkiem ekologicznym, zaczynając od góry. Nie poleca się używania środków chemicznych, gdyż ich kontakt z żywnością może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Niezawodne są tu zatem naturalne sposoby, które są nie tylko bezpieczne, ale i niezwykle skuteczne. Najlepszy okazuje się roztwór octu i wody, wymieszany w równych proporcjach. Nasączamy nim miękką gąbkę i myjemy wnętrze lodówki. Tym samym specyfikiem możemy umyć półki i zewnętrzną część chłodziarki. Jeśli przeszkadza nam zapach octu, można skorzystać z sody oczyszczonej, wysypując odpowiednią jej ilość na gąbkę (później wystarczy przetrzeć lodówkę wodą). Można również z powodzeniem sięgnąć po sól kuchenną – garść soli należy rozpuścić w 4 litrach ciepłej wody i tak przygotowanym roztworem umyć lodówkę. Czyszcząc lodówkę, nie należy zapominać o uszczelkach.

naturalne czyszczenie lodówki i pralki

Selekcja dla dobrego zdrowia

Układając produkty w umytej już lodówce należy dokładnie sprawdzić datę ich przydatności do spożycia. Warto taki przegląd robić raz w tygodniu, przecierając przy okazji półki chłodziarki. Dokładne porządki zaś dobrze jest robić raz na dwa miesiące. Warto też pamiętać, że nie wszystkie warzywa nadają się do przechowywania w lodówce. Zimna nie lubią ziemniaki, ale też cebula, pomidor, ogórek czy cukinia. Inne produkty, np. por, brukselka, kapusta dobrze czują się w niskich temperaturach. Soda oczyszczona chłonie nieprzyjemne zapachy. Po wyczyszczeniu lodówki i włożeniu do niej produktów spożywczych warto na półce ustawić małą miseczkę lub talerzyk z sodą oczyszczoną, która chłonąć będzie przykre zapachy. Tę samą właściwość mają: cytryna (wyciśnij jej sok na wacik), proszek do pieczenia i ziarna kawy. Środek absorbujący zapachy należy wymieniać maksymalnie co trzy dni.

Naturalne czyszczenie pralki

Brzmi dość dwuznacznie, ale by pralka dłużej nam służyła i dobrze spełniała swoje zadanie musi być regularnie czyszczona. Najlepszym sposobem na czyszczenie pralki jest jej comiesięczne pranie. W tym celu należy wlać litr octu do pojemnika na proszek i włączyć normalny cykl prania z wysoką temperaturą (przy pustym bębnie). Octem wyczyścić można również uszczelkę, jeśli jednak jest ona bardzo brudna (wręcz czarna), wymaga czyszczenia wybielaczem. Nie zapominamy również o pojemniku na proszek, który wyciągamy i zanurzamy w occie, dokładnie go czyszcząc po upływie kilku minut. Możemy również umyć go w zmywarce. Raz na trzy miesiące pielęgnacji wymaga też filtr, choć w tej kwestii warto spojrzeć, co w instrukcji obsługi na ten temat pisze producent.

Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu pralki i lodówki, by służymy nam jak najdłużej i były dla nas bezpieczne w użytkowaniu.

Stroje kąpielowe jednoczęściowe – najmodniejsze fasony na lato dla każdej kobiety

0

Kostium kąpielowy to nieodłączny element letniej damskiej garderoby. Strój kąpielowy jednoczęściowy to propozycja dla kobiety, która na plaży chce się czuć wygodnie, a jednocześnie kobieco i atrakcyjnie. Wśród popularnych modeli kostiumów znajdują się np.: stroje w stylu retro, z falbankami oraz seksowną koronką.

ZOBACZ TEŻ