3 sposoby na oryginalną dekorację ściany

0
2397

Najpopularniejszą techniką wykańczania ścian jest pokrywanie ich farbą. To sposób szybki, dość tani i uniwersalny. Można jednak… inaczej. Przedstawiamy alternatywne metody na dekorowanie ścian.

Ściana w salonie naprzeciwko kanapy czy za zagłówkiem łóżka w sypialni wymaga specjalnego wyeksponowania. Warto więc pomyśleć nad innym jej podkreśleniem niż malowanie farbą (nawet jeśli kolor miałby być bardzo przykuwający uwagę). Sprawdź nasze 3 inspiracje!

Panele ścienne – dekoracyjne i praktyczne

Panele ścienne są efektowne, łatwe w montażu i praktyczne. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ich montaż we własnym domu. Co ważne – nie przypominają one osławionej (i nielubianej) boazerii. Najważniejszą różnicę stanowi materiał: boazeria jest bowiem wykonywana z naturalnego drewna, panele natomiast – z dużo trwalszych tworzyw drewnopochodnych.

Duży wybór wzorów i kolorów sprawia, że panele ścienne pasują zarówno do wnętrz w stylu rustykalnym, jak i tych nawiązujących do skandynawskiego designu czy tzw. estetyki hotelowej. W sprzedaży są dostępne zarówno panele ze szlachetnym naturalnym rysunkiem słojów, te stylowo postarzone oraz klasycznie bielone.

Panele ścienne pozwalają jednocześnie ukryć wszelkie nierówności ściany, wyciszają pomieszczenie i stanowią bardzo dobrą izolację termiczną.

Korek – nietuzinkowe wykończenie ściany

Korek (czyli kora dębów korkowych) z reguły kojarzy się z materiałem, z którego są wykonywane tablice kreatywne lub podkładki pod gorące naczynia. Tymczasem doskonale sprawdza się on także w postaci pokrycia ściany – jako tapeta lub płytki. Korek jest dostępny w postaci naturalnej, woskowanej, pokrytej nadrukami lub barwionej w całości.

Ściana wykończona korkiem jest ciepła w dotyku i łatwa do czyszczenia – materiał ten ma właściwości antystatyczne, nie przyciąga więc kurzu (jest bezpieczny dla alergików). Zapewnia jednocześnie bardzo dobrą izolację cieplną i akustyczną. Co istotne – ze względu na niski współczynnik przepuszczalności pary wodnej i dużą odporność na ataki grzybów, materiał ten znajdzie zastosowanie nawet w kuchni i łazience.

Tynk strukturalny – nie tylko do industrialnej aranżacji

Tynk strukturalny pozwala uzyskać na ścianie różnorodne efekty – końcowy wygląd powierzchni zależy bowiem od sposobu nakładania produktu. Po naniesieniu go na ścianę należy nadać mu pożądaną fakturę. Mogą posłużyć do tego gąbki, szpachelki, a nawet… grzebienie. Zastosowanie tynku strukturalnego pozwala na uzyskanie struktury przypominającej kamień naturalny, beton czy tkaninę. 

Jeśli produkt nie był wcześniej barwiony, nic nie stoi na przeszkodzie, by po wyschnięciu pokryć go farbą.

Dużą zaletą tynku strukturalnego jest to, że można nakładać go  na niemal wszystkich rodzajach ścian – cementowych, gipsowych, betonowych, a nawet drewnianych. Dzięki nieregularnej fakturze pozwala ukryć ubytki i nierówności na dekorowanej powierzchni.

Materiał został przygotowany we współpracy ze sklepem Dobre Dla Domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here